Pociągi będą kursowały inaczej. Dzisiaj wprowadzona została zapowiadana korekta w rozkładzie jazdy. Pasażerów Kolei Śląskich czekają spore utrudnienia na niektórych liniach, z powodu kolejowych inwestycji.
Dzisiaj w życie wchodzi rozkład jazdy pociągów po korekcie. Podróżni powinni zwracać uwagę na wprowadzoną na niektórych liniach zastępczą komunikację autobusową i sprawdzać godziny odjazdów swojego pociągu. Od 15 marca zmienia się kolejowy rozkład jazdy. Największe utrudnienia czekają na podróżnych z kierunku wiślańskiego, gdzie od 16 marca ruch pociągów zostanie całkowicie wstrzymany.
W poniedziałek rusza ważna kolejowa inwestycja – remont linii do Wisły. Połączenia w tym kierunku będą się odbywały z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej. Będzie ona realizowana w dwóch wariantach. Autobusy zastępcze na linii do Wisły będą kursować na dwóch trasach: czerwonej i zielonej.
Pierwsza z nich to linia dowożąca do Wisły, jest to kurs przyspieszony, gdzie przesiadka na autobusy będzie się odbywała w Bielsku-Białej. Korzystanie z tej opcji polecane jest osobom, które chcą dojechać np. do Wisły, Ustronia czy Skoczowa.
Druga opcja to linia zielona. Będzie ona dowoziła do stacji pośrednich, obsługując wszystkie te stacje i przystanki, gdzie według rozkładu jazdy zatrzymywały się pociągi. Ta linia jest przeznaczona dla pasażerów, którzy będą chcieli dostać się do takich miejscowości jak: Goleszów, Pierściec, Zaborze i Zabrzeg. Przesiadki na autobusy linii zielonej będą zapewnione w Czechowicach-Dziedzicach (i Chybiu dla kilku kursów).
Koleje Śląskie zamierzają wprowadzić również specjalne autobusy na weekendy. Mają one zapewniać możliwość podróżowania z rowerem. Na czas modernizacji linii kolejowej do Wisły Głębce pociąg Kubalonka zostanie przekierowany do Żywca, a jego nazwa zostanie zmieniona na Salmopol.
Druga duża inwestycja trwa w innej części województwa. Chodzi o linię S1. Ruch pociągów będzie się tu odbywał w zależności od prac prowadzonych na odcinku Myszków-Częstochowa. Część pociągów będzie miała wydłużone postoje poza peronami stacji Poraj i Myszków. Oznacza to podróż dłuższą o kilka minut na odcinku Częstochowa – Zawiercie. Do 13 czerwca część pociągów w dalszym ciągu będzie kursować przez Częstochowę Stradom z wykorzystaniem zastępczej komunikacji autobusowej w Częstochowie.
Pasażerowie w Katowicach również muszą przygotować się na utrudnienia. Nie będą one trwały długo, jak w przypadku wyżej opisanych inwestycji kolejowych. W kwietniu, przez dwa weekendy, w godz. 8.00-20.00 będą prowadzone prace pomiędzy Ligotą a Tychami. Zamknięty zostanie jeden tor, więc wszystkie pociągi jadące w obu kierunkach będą korzystały wyłącznie z drugiego. Dlatego część pociągów pojedzie okrężnie przez Katowice Kostuchnę. Żadne połączenie nie zostanie odwołane, ani skrócone.
Są też bardziej pozytywne wieści dla podróżnych. Koleje Śląskie zapowiadają, że najbardziej oblegane kursy będą w miarę możliwości obsługiwane przez składy o większej pojemności. Mowa m.in. o linii Gliwice-Katowice.
Podróżni powinni sprawdzać godziny odjazdów pociągów, bo tu również zaszły drobne zmiany. Nawet na liniach, na których nie ma i nie planuje się remontów. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny TUTAJ. Wprowadzana korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywać do 13 czerwca.