Reklama

Dodatkowe pociągi i utrudnienia. Zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich

Redakcja
Szykują się zmiany dla pasażerów kolei. Za kilka dni wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy. Zmiany są podyktowane inwestycjami na niektórych liniach. Będą utrudnienia, ale również dodatkowe połączenia.

Zmiana rozkładu jazdy pociągów Kolei Śląskich nastąpi w najbliższy weekend. To aktualizacja związana z zakończonymi, prowadzonymi i rozpoczynającymi się pracami na torach. Zmiany nie są duże, ale pasażerowie powinni zwracać uwagę na godziny odjazdów, bo mogą się one nieznacznie różnić od dotychczasowych.

Utrudnienia na niektórych liniach

Wśród większych zmian, utrudnienia będą odczuwalne dla osób dojeżdżających z i do Częstochowy. W związku z pracami prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, nadal obowiązywała będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Jednak autobusy zamiast pociągów będą woziły podróżnych na wybranych kursach i wyłącznie na niektórych odcinkach. Pociągi będą też kursowały objazdem przez Mirów i Stradom, z pominięciem przystanków Korwinów i Częstochowa Raków. To do tych dwóch stacji będzie jeździła komunikacja zastępcza. Dodatkowo od 24 do 26 października zastępcze autobusy będą kursować na odcinku Myszków – Częstochowa za ostatni pociąg do Częstochowy i pierwszy z Częstochowy.

Kolejna zmiana dotyczy osób korzystających z linii S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń). Rozpoczęcie prac na stacji Czechowice-Dziedzice i na szlaku Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała wymusiło wprowadzenie różnych rozkładów jazdy, w zależności od dnia. Najbardziej odczuwalne będą przesunięcia pociągów kursujących około południa od 14 do 15 oraz od 19 do 24 listopada.

Autobusy zamiast pociągów będą również woziły pasażerów na odcinku Rybnik – Leszczyny. Z powodu trwających prac, od wczoraj wprowadzona została zastępcza komunikacja, która będzie kursować do końca października. Autobusy zastąpią na tym odcinku pociągi regionalne kończące lub rozpoczynające bieg w stacji Leszczyny. Pociągi regionalne i dalekobieżne, kursujące między Katowicami a Rybnikiem i dalej do Raciborza lub Wodzisławia Śląskiego, mogą być opóźnione od 10 do 30 minut. Jak informuje PKP PLK, powodem zmian jest naprawa urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji Leszczyny, między Orzeszem a Rybnikiem. W środę, 16 października, doszło tam do pożaru w nastawni w Leszczynach. W jego trakcie uszkodzone zostały jednak urządzenia.

Dodatkowe połączenia nie tylko w święta

Korekta w rozkładzie jazdy to również nowe połączenia, które powinny ucieszyć podróżnych. Więcej pociągów pojawi się między innymi w weekendy na linii S13 (Częstochowa – Lubliniec). W ten sposób zwiększy się możliwość powrotu do Częstochowy i Lublińca w godzinach wieczornych. Poza tym uruchomione zostanie połączenie o godzinie 20.15 z Bielska-Białej do Katowic oraz powrotny pociąg z Katowic do Bielska-Białej o godz. 22.20.  Będą też dodatkowe kursy pomiędzy Katowicami a Gliwicami, w tym jeden weekendowy. W nowym rozkładzie odjazdy z Katowic do Gliwic zaplanowano o godz. 12.13, i 13.43. W przeciwnym kierunku, na trasie Gliwice-Katowice, pociągi będą ruszyły o godz. 14.29.

We Wszystkich Świętych i 11 listopada będzie, jak zawsze, obowiązywał rozkład jazdy dla dni świątecznych i wolnych od pracy. Jednak 1 listopada dodatkowo pojawi się pociąg o 10.53 z Katowic do Gliwic oraz o 11.39 w przeciwnym kierunku. Zostanie też uruchomione dodatkowe połączenie z Katowic do Dąbrowy Górniczej Ząbkowic oraz z Ząbkowic do Gliwic.

Aktualizacja rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 20 października do 15 grudnia, kiedy wejść w życie mają kolejne i ostatnie w tym roku zmiany.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*