Reklama

Obostrzenia w całej Polsce przedłużone. Jest decyzja rządu

Redakcja
Rząd podjął decyzję o obostrzeniach. Zostaną one przedłużone w całej Polsce. Jednym z powodów są święta wielkanocne i zwiększona mobilność w kraju.

Obostrzenia w całej Polsce potrwają dłużej. Dzisiaj potwierdziło się to, czego można było się spodziewać. Minister zdrowia przekazał, że decyzja dotycząca zakazów już zapadła. Rząd przede wszystkim przy jej podjęciu zwraca uwagę na sytuację w szpitalach. Aktualnie zajętych jest ok. 34,7 tysięcy (78%) łóżek covidowych i w użyciu jest ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski przyznał, że widać polepszenie sytuacji pod względem liczby zachorowań, ale tymi liczbami teraz rząd się nie kieruje. – Teraz, gdy jesteśmy w sytuacji mam nadzieję, tego, że apogeum fali mamy już za sobą, to najważniejszym kryterium staje się w tej chwili obłożenie infrastruktury łóżkowej i przede wszystkim infrastruktury związanej z łóżkami respiratorowymi – mówi Niedzielski. Poza tym rząd będzie obserwował to, w jaki sposób minione święta wielkanocne odbiją się na statystykach dotyczących koronawirusa. – Jesteśmy w takiej sytuacji, gdzie z jednej strony widzimy niewielki spadek dziennej ilości zachorowań, ale proszę pamiętać, że ten spadek jest w dużej części związany z okresem świątecznym, który mamy za sobą – wyjaśnia Niedzielski i dodaje, że konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w tym okresie będą widoczne w przyszłym tygodniu.

Dlatego postanowiono o przedłużeniu obostrzeń o ponad tydzień. Te same zasady, które zostały wprowadzone na okres od 27 marca do 9 kwietnia, będą utrzymane do 18 kwietnia.

Będą obowiązywały poniższe ograniczenia:

Handel

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

Kościoły

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw.
Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola – nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*