Reklama

Nowy wojewoda śląski podjął pierwsze decyzje personalne

Grzegorz Żądło
W pierwszym dniu urzędowania nowy wojewoda podjął pierwsze decyzje kadrowe. Odwołał dyrektora generalnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adama Ostaleckiego. Zapowiedział też, że w najbliższych dniach spotka się z marszałkiem województwa, minister przemysłu i przewodniczącym zarządu GZM.

Nominację na wojewodę śląskiego Marek Wójcik odebrał w środę. W czwartek po raz pierwszy spotkał się z dziennikarzami i poinformował o swoich pierwszych decyzjach. – Premier odwołał wicewojewodów, w związku z tym panowie wicewojewodowie od dzisiaj nie pełnią już swoich obowiązków. Ja po wejściu do urzędu wojewódzkiego podjąłem decyzję o odwołaniu dyrektora generalnego. W najbliższym czasie zamierzam spotkać się z moimi współpracownikami, dyrektorami wydziałów. Będziemy również przeprowadzać audyt, zarówno finansowy budżetu wojewody, jak też audyt dotyczący polityki kadrowej w urzędzie wojewódzkim – powiedział nowy wojewoda.

Dodał, że w najbliższym czasie spotka się z minister przemysłu Marzeną Czarnecka, bo chce służyć pomocą w utworzeniu tego ministerstwa w Katowicach. Wyraził nadzieję, że współpraca z marszałkiem województwa i przewodniczącym GZM będzie układała się dobrze i że panowie “znajdą wspólny język w najważniejszych sprawach dotyczących przyszłości regionu“.

Marek Wójcik nie zdradził, kto obejmie funkcję wicewojewodów. – Powiem szczerze, jeszcze nie wiem. Wczoraj w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji pytałem o to, kto zajmie stanowiska wicewojewodów, ale jeszcze nie było tego typu decyzji. Spodziewam się jej dopiero po świętach. 

Odpowiedział za to na pytanie dlaczego zwolnił dyrektora generalnego urzędu. – Mam trochę inna koncepcję, jeżeli chodzi o organizację pracy urzędu, więc skorzystałem ze swoich uprawnień – uzasadnił.

Nowym dyrektorem generalnym urzędu będzie od jutra Katarzyna Błaszczyk-Domańska, która do tej pory była pełniącą obowiązki dyrektora kancelarii sejmiku, czyli pracowała w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Kolejnych zmian kadrowych można spodziewać się w najbliższych tygodniach. Wojewoda ma bezpośredni lub pośredni wpływ na powoływanie i odwoływanie m.in. komendantów wojewódzkich policji i straży pożarnej, wojewódzkiego konserwatora zabytków, wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego, wojewódzkiego inspektora transportu drogowego czy wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Marek Wójcik zadeklarował swoją przychylność przy ewentualnej procedurze zmiany nazwy pl. Marii i Lecha Kaczyńskich na pl. Szewczyka. Powiedział też, że w sprawie planowanej przebudowy pl. Sejmu Śląskiego musi porozmawiać z prezydentem Katowic.


Tagi:

Komentarze

 1. ties 26 grudnia, 2023 at 6:56 am - Reply

  oj dzieje się, dzieje…

 2. robak 25 grudnia, 2023 at 2:59 pm - Reply

  Praworządność w wydaniu postkomunistów z KO, na rympał na hama. Widocznie inaczej nie potrafią.

 3. dan 23 grudnia, 2023 at 5:36 pm - Reply

  Po świętach łamiąc konstytucję przejmą NBP, KRS, Trybunał Konstytucyjny i potem Duda zawetuje budżet i rozpisze nowe wybory. I tyle będziecie mieli z waszego łamania prawa.

  • pad 24 grudnia, 2023 at 2:11 am Reply

   powodzenia z wetowaniem budżetu :/

 4. dan 22 grudnia, 2023 at 9:12 pm - Reply

  Jeśli macie wątpliwoście czy Tusk legalnie przejął TVP to tu macie wpis do KRS, w którym jest zarejestrowany zarząd ten sam bez zmian. Więc uzurpatorzy Tuska nielegalnie zaatakowali Telewizję. Może moderator chociażby z solidarności dziennikarskiej jeśli nie z poglądów puści link do KRS https://rejestr.io/krs/100679/telewizja-polska

 5. dan 22 grudnia, 2023 at 9:09 pm - Reply

  Atak na telewizję jest niezbędny żeby wprowadzić superpaństwo europejskie pod kierownictwem Niemiec i Francji. Tak żebyście nie zdążyli zaprotestować.

  • kukura 24 grudnia, 2023 at 11:20 am Reply

   achaaaaa

 6. Pyjter 22 grudnia, 2023 at 4:47 pm - Reply

  Plac Szewczyka to nie jest dobry pomysł. Wystarczy poczytać jego kontrowersyjną biografię- najpierw był antysemitą, a gdy okupant się zmienił- został komunistą. Jeżeli już koniecznie trzeba zmienić nazwę tego placu, to na jakąś całkiem nową.
  Przy okazji- nowy wojewoda w Lublinie w pierwszy dzień kazał usunąć wszystkie krzyże z gmachu rzędu oraz zlikwidować szopkę bożonarodzeniową.

  • dan 22 grudnia, 2023 at 6:30 pm Reply

   W manifeście partii komunistycznej Karola Marxa nie ma słowa o żłóbku w urzędzie wojewódzkim więc o co chodzi?

 7. Joanna 22 grudnia, 2023 at 4:16 pm - Reply

  przeczytajcie sobie raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. standardy poza europejskie w bezprawnym przejmowaniu telewizji w Polsce. wstyd na cały świat, nawet trzeci świat.

 8. dan 22 grudnia, 2023 at 7:59 am - Reply

  o tym, że wczoraj wszedł pakiet migracyjny, obowiązkowa relokacja islamskich migrantów z Afryki słyszałeś?
  o tym, że nowe TVP dostało wczoraj dofinansowanie, 3 mld zł słyszałeś?
  Już nie usłyszysz.

  • Mike 22 grudnia, 2023 at 12:44 pm Reply

   Słyszałem, ale chyba nieco mijasz się z prawdą. Pakiet migracyjny został klepnięty jeszcze przez rząd pis. Dofinansowania w TVP jeszcze nie dostali, na razie mają je tylko na papierze. Więc nie kłam, albo pokaż przelew z wczoraj na 3 miliardy, skoro piszesz, że wczoraj dostali.

   • dan 22 grudnia, 2023 at 6:27 pm Reply

    Pakt migracyjny został przyjęty w środę dwa dni temu, Dofinansowanie 3 mld zł ma TVP zapisane we wczorajszej nowelizacji budżetu i otrzyma je. Ja tylko walczę o dostęp do informacji dla Ciebie też.

 9. Joanna 21 grudnia, 2023 at 6:19 pm - Reply

  czego się spodziewaliście po liberałach. usta pełne frazesów o praworządności a teraz gwałtem instytucje zdobywają.

  • Mieszkaniec 21 grudnia, 2023 at 9:42 pm Reply

   Pomyliła Pani portale informacyjne 🙂 Proszę pisać na TVP Info.

  • tadek 21 grudnia, 2023 at 9:39 pm Reply

   dyrektorem programowym TVP został Sławomir Zieliński, w stanie wojennym dziennikarz Telewizji Polskiej, członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Więc nie ma się co dziwić, liberałowie są gorsi od komunistów.

   • Szymon 22 grudnia, 2023 at 10:44 am Reply

    Apropo komunistów we własnych szeregach:
    Stanisław Piotrowicz – Sędzia Trybunału Konstytucyjnego z rekomendacji PiS. Członek PZPR od 1978 r., w stanie wojennym prokurator, autor aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi.
    Krzysztof Czabański – Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, członek rady nadzorczej Centrum Kart SA, były poseł PiS. Członek PZPR w latach 1967-1980.
    Wojciech Jasiński – Szef rady nadzorczej PKN Orlen, były poseł PiS. Członek PZPR od 1967 r.
    Maciej Łopiński – Szef rady nadzorczej PZU oraz szef rady nadzorczej TVP. W ub.r. kierował Telewizją Polską pod czasową nieobecność Jacka Kurskiego. Wcześniej poseł PiS, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy. Członek PZPR w latach 1971-1981.

    • dan 22 grudnia, 2023 at 2:29 pm Reply

     i więcej nie znajdziesz, wymieniłeś czterech którzy nie są członkami pisu. Panowie policzmy głosy, jak to mówił Tusk obalając rząd Olszewskiego.

     • pad 24 grudnia, 2023 at 2:20 am Reply

      e tam że nie znajdę – skarbnik PISuarów, przyjaciel Jarozbawa – Stasio Kostrzewski. przodujący komunista z PZPR. Chcesz następne przykłady ? komuchów jak psów 🙂
      Tusk pisał pracę magisterską z dzialalności Piłsudskiego, Kaczyński – z marksismu, jakieś pytania ?

   • kukura 22 grudnia, 2023 at 7:41 am Reply

    ojej

 10. tadek 21 grudnia, 2023 at 6:01 pm - Reply

  Jaruzelski zanim zaczął rządzić dekretami to ogłosił stan wojenny. Ale koalicję 13 grudnia nie obowiązują żadne zasady.

 11. dan 21 grudnia, 2023 at 5:53 pm - Reply

  O protestach przed TVP jak zwykle nic.

  • Szymon 22 grudnia, 2023 at 10:16 am Reply

   Chodzi o tych kilkunastu frustratów którym zabrano codzienną dawkę hejtu i nie wiedzą co ze sobą zrobić?

 12. mieszkaniec 21 grudnia, 2023 at 12:23 pm - Reply

  w myś zasady teraz “kura MY przy korycie ” ! Reszta jest nieważna !

  • kukura 21 grudnia, 2023 at 3:45 pm Reply

   kukura jak już.

 13. Tak skromnie 21 grudnia, 2023 at 11:39 am - Reply

  Plac Kaczyńskich proponuje nazwać “placem koalicji 13 grudnia” .

  • kukura 21 grudnia, 2023 at 4:11 pm Reply

   jak tam pierwszy dzień bez TVP Info? Delirium masz pan?

 14. HahaHihi 21 grudnia, 2023 at 11:21 am - Reply

  Śląska wersja serialu pod tytułem “Teraz K…. My”.
  Koryto takie samo, tylko świnie się zmieniły.
  Na szczęście na początku 2024 wszystko uzdrowi wojna – ten kraj jest skazany na upadek z istniejącymi “elitami”.
  Uczcie się ruskiego, bo niestety to będzie wkrótce język urzędowy w tym kraju.

  • kukura 21 grudnia, 2023 at 3:50 pm Reply

   tak ci wiejska wiedzma wywróżyła?

Dodaj komentarz

*
*