Reklama

Nowy lokal ożywił podwórko na Młyńskiej

Agnieszka Czarska (druga z lewej) z dziećmi. Na zdjęciu brakuje drugiej córki, ale jest kolega syna.

Katarzyna Głowacka
NOWE MIEJSCE To biznes rodzinny, który powstał z potrzeby serca. Właścicielka i jej czworo dzieci to wegetarianie. Odkąd pamiętają, zdrowo jedzą i zdrowo żyją. Taka jest Bujna, która kilka dni temu otworzyła się przy ul. Młyńskiej. Na razie z naciskiem na wegańskie jedzenie, ale w planach są zajęcia z jogi.

Agnieszka Czarska jest wegetarianką od 30 lat. – A moje dzieci od ich urodzenia. To nasz styl żywienia i też sposób życia, coś bardzo naturalnego. Dbamy o siebie, jemy zdrowo, ćwiczymy jogę. Może dzieciaki nie naprawią roweru, ale za to potrafią ugotować obiad – mówi właścicielka, która od kilku dni prowadzi restobar Bujna. To miejsce, które serwuje głównie wrapy, czyli placki z farszem. Ciasto jest tortillą naturalną, szpinakową bądź pomidorową. Farsz może być z tofu, pietruszkowego pesto, soi czy kotleta z cieciorki. Wszystko jest ręcznie robione, na miejscu i bez chemii. Czarska prowadziła kiedyś szkołę gotowania pełną warzyw i uczyła, jak poszerzać smaki gotowanych dań. – Lubię gotować, mnóstwo czasu spędzam z dziećmi w kuchni. Tak zaraziły się ode mnie pasją – tłumaczy. Bujna jest konsekwentnie zdrowa. Nie wypijemy tam alkoholu, a kawę tylko z cykorią. Są też koktajle. I nietypowe szoty, czyli sok z buraka, pietruszki czy cytryny, podany w małym naczyniu zamiast espresso. Wszystko, co znajduje się w menu, pochodzi od regionalnych dostawców. Egzotyką jest deser z tapioki z musem truskawkowo-rabarbarowym czy maniok.

Lokal otworzył się przed paroma dniami, ale już pełen jest klientów. – Ludzie są świadomi i chcą wiedzieć, co mają na talerzu i jak to, co jedzą wpływa na organizm. U nas można dostać herbatę relaksującą z lawendy, ale też wzmacniającą z bergamotką. Dopasowujemy jedzenie do potrzeb ciała – tłumaczy Czarska.

Menu będzie się zmieniać, dojdą dania bezglutenowe. Właścicielka chce też uruchomić szkołę gotowania w postaci warsztatów. A nawet zajęcia z jogi, także z ćwiczenia nadgarstków dla wszystkich, którzy pracują przed komputerem. W planach są też koncerty. Pierwszy odbędzie się już w najbliższą środę o godz. 20. Wystąpi AtmAsfera, ukraiński zespół grający muzykę etniczną. Za miesiąc, obok Bujnej, ma też powstać sklep ze zdrową żywnością i naturalnymi kosmetykami.

Już sama kamienica, w której mieści się lokal, ma ciekawą historię. To w niej mieszkał pierwszy prezydent Katowic, znajdowały się też tu piekarnia i fabryka marcepanu. To stąd koleją wywożono go w świat.

Lokal znajduje się przy ul. Młyńskiej 17/19 (w bramie). Czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 11-19, w soboty od 12 do 2o, a w niedziele od 12 do 17.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*