W centrum miasta montowane są pierwsze elementy nowego Systemu Informacji Miejskiej. To również efekt prac ekspertów. Oni przeprojektowali SIM, który chcieli wdrożyć urzędnicy.
Głośno o Systemie Informacji Miejskiej zrobiło się po tym, jak ujawniliśmy plany miasta. Prawie rok temu, pod koniec listopada, Miejski Zarząd Ulic i Mostów ogłosił przetarg na wykonanie SIM na podstawie gotowej koncepcji, która została kupiona za niespełna 50 tys. zł. Koncepcji, której nikt poza urzędnikami wcześniej nie widział. Na urząd spadła fala ostrej krytyki. Po naszych publikacjach na plany wymiany SIM zareagowało również środowisko ekspertów z Akademii Sztuk Pięknych. Po tym wszystkim urząd postanowił się wycofać i utworzono zespół ekspertów, który zajął się przeprojektowaniem tablic.
PRZECZYTAJ TEŻ: Masakra, podstawowe błędy, amatorskie rozwiązania. Projektanci ostro krytykują System Informacji Miejskiej, który chcą wdrożyć Katowice [WYWIAD]
Gotowe próbki nowego systemu stanęły na Rynku i przeprowadzono konsultacje. Każdy mieszkaniec mógł wybrać spośród dwóch projektów ten, który bardziej przypadł mu do gustu. Nowa propozycja SIM została zatwierdzona po zebraniu głosów w kwietniu. W sumie wpłynęło ich 7937. 68,6 % z nich padło na wariant żółto-czarny. To on będzie realizowany.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kolejni twórcy protestują przeciwko wybranej przez Katowice koncepcji oznakowania ulic, placów i budynków
Dzisiaj miasto poinformowało, że pierwsze tablice wiszą już “na mieście”. Zamontowano je w ścisłym centrum Katowic, w pobliżu Rynku. Można je zobaczyć m.in. na ul. Staromiejskiej i ul. Dyrekcyjnej. Kolejne pojawią się dziś na skrzyżowaniu ulic Staromiejskiej i św. Jana, a także na Rynku w rejonie placu Kwiatowego. Natomiast na budynku przy ulicy Staromiejskiej 13 i 15 pojawiły się tabliczki z numeracją porządkową nieruchomości. W dalszej kolejności nowe tablice będą montowane pod koniec tego roku w części Koszutki i Bogucic oraz w Nikiszowcu. Kolejne elementy Systemu Informacji Miejskiej wprowadzane będą w 2022 roku i obejmą pozostały obszar miasta.
Przetarg na zmianę Systemu Informacji Miejskiej został rozstrzygnięty w styczniu. Wygrała go spółka Utal, producent znaków i tablic rejestracyjnych z Poznania. Koszt montażu tabliczek i numeratorów to około 11,5 mln zł. Na realizację poznańska firma ma 24 miesiące od momentu podpisania umowy.
Miasto zachęca właścicieli i zarządców, których budynki położone są w obszarze wdrożeniowym nr 1 (Śródmieście oraz części dzielnic Koszutka, Bogucice, Dąb oraz Janów-Nikiszowiec) do zapoznania się z projektem oznakowania nieruchomości według powyższej mapy. Lista ulic objętych aktualnym etapem wdrażania SIM i wniosek o nieodpłatne wykonanie i montaż tablic adresowych są dostępne TUTAJ. Wnioski wraz z oświadczeniem o prawie do władania nieruchomością należy przesyłać na adres: [email protected].