Reklama

Nowe badanie wykrywające raka szyjki macicy jest już dostępne w Katowicach. Warto się przebadać i żyć

Jeszcze mam czas, jestem młoda. Nic mi nie dolega. Przecież mnie to nie spotka, bo nikt w rodzinie tego nie miał. Można znaleźć jeszcze wiele wymówek, żeby nie iść do lekarza i się przebadać. A można też skorzystać z prowadzonego przez Ministerstwa Zdrowia pilotażowego badania przesiewowego, które pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Czyli takim, które daje duże szanse na pełne wyleczenie. Takie badanie można wykonać w Centrum Medycznym Femina w Katowicach.

Co to jest rak szyjki macicy?

W Polsce rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem narządów płciowych u kobiet do 45. roku życia. Wiek ma tu istotne znaczenie. W przeciwieństwie do innych nowotworów, rak szyjki macicy często atakuje młode kobiety. Większa liczba zachorowań zaczyna się w przedziale 25-29 lat i rośnie z wiekiem. Najbardziej narażone są panie pomiędzy 45. i 49. rokiem życia.

Wprawdzie liczba wykrytych przypadków raka szyjki macicy stale się zmniejsza, to jednak nie zmniejsza się ryzyko śmierci z jego powodu. Nieleczony może doprowadzić do rozwoju nowotworu złośliwego. Co roku groźnie brzmiącą diagnozę słyszy około 3500 Polek. Połowa z nich umiera, bo nowotwór został u nich wykryty zbyt późno.

Początkowo choroba może nie dawać żadnych objawów lub objawy są bardzo dyskretne. Jeśli dołożymy do tego brak regularnych badań profilaktycznych, prowadzi to często do cichego i bezobjawowego rozwoju nowotworu w zaawansowanej postaci, która ma zdecydowanie gorsze rokowania niż wcześnie wykryty rak szyjki macicy. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe, umożliwiające wykrycie choroby we wczesnym, w pełni wyleczalnym stadium.

Jedną z głównych przyczyn zachorowania na raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV (Human Papillomavirus ). Zakażenia HPV są najbardziej powszechną infekcją przenoszoną drogą płciową. Na kontakt z tym wirusem narażona jest większość osób aktywnych seksualnie. Zakażenie wirusem HPV ma zwykle charakter przemijający, ale u niektórych kobiet przeradza się w chorobę przewlekłą. Wtedy ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy znacząco rośnie.

Profilaktyka to podstawa

Można to powtarzać w kółko, ale cały czas będzie to prawda: najlepszym „lekiem” na raka jest profilaktyka. Ministerstwo Zdrowia prowadzi właśnie pilotaż badania molekularnego w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR). To nowy test przesiewowy w programie profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce.

Do kogo skierowany jest program?

Do kobiet w wieku 30-59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii lub są obciążone czynnikami ryzyka i nie miały cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Panie mogą przyjść na badanie bez zapisywania się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -20 lub zarejestrować się telefonicznie na dogodny termin – tel. 32 257 06 99. Dla kobiet zakwalifikowanych do programu, badanie jest bezpłatne.

Dlaczego test HPV HR?

Jest bardzo czuły i wykrywa więcej stanów przednowotworowych szyjki macicy niż cytologia. Ze względu na wysoką skuteczność tego badania, należy je powtórzyć dopiero za 5 lat.

Czego można się dowiedzieć z badania?

Wynik ujemny oznacza, że nie wykryto wirusa, a ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest bardzo niskie. Kolejne tego typu badanie wykonujemy za 5 lat. W przypadku wyniku dodatniego z tej samej próbki wykonuje się badanie cytologiczne, a dalsze kroki uzależnione są od jego wyniku.

Badanie molekularne HPV DNA jest jedną z najnowocześniejszych metod wczesnego wykrywania nowotworów, teraz dostępną bezładnie również na Śląsku. Katowickie Centrum Medyczne Femina wygrało konkurs na realizacje tego programu na ternie woj. śląskiego. To nowoczesna placówka, zatrudniająca doświadczanych lekarzy i fachowców, która całą procedurę realizuje w przyjaznej atmosferze. Zapisy i wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu 32 202 70 90 lub na stronie https://www.femina.katowice.pl/hpv-dna/.

Badań profilaktycznych nie należy odkładać na później! Rak szyjki macicy to bardzo groźny i niebezpieczny przeciwnik, ale szansa na wygraną w tej walce jest bardzo duża. Trzeba tylko z niej skorzystać!

Informacje:

https://www.femina.katowice.pl/hpv-dna/

http://profilaktykaraka.coi.waw.pl/pilotaz-badan-hpv-dna/

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/99295,rak-szyjki-macicy

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*