Reklama

Nowa tężnia na os. Tysiąclecia została otwarta, ale nieoficjalnie i na krótko

Ł. K.
Druga tężnia w Katowicach jeszcze nie jest oficjalnie otwarta, ale już działa i przyciąga zainteresowanie. Mieszkańcy z nowego obiektu na os. Tysiąclecia skorzystają jeszcze tylko przez  nieco ponad miesiąc.

Choć nie jest jeszcze oficjalnie otwarta, to już można korzystać z nowej tężni. Na os. Tysiąclecia powstała przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Tężnia solankowa i ogród sensoryczny to dwa projekty zgłoszone w 2020 roku do Budżetu Obywatelskiego. Postanowiono je połączyć, ponieważ obydwa pomysły mieszkańców dotyczą tego samego. Dlatego mają tworzyć jedną całość i się uzupełniać. W 2020 roku mieszkańcy na tężnię na os. Tysiąclecia oddali 14 658 głosów. Realizacja miała trwać dwa lata, ale jeszcze przed rozpoczęciem budowy pojawiły sie problemy.
Pierwszy przetarg na budowę tężni solankowej i ogrodu sensorycznego ogłoszono już w grudniu 2021 roku. Został jednak unieważniony, ponieważ obydwie oferty przewyższały kwotę, jaką zamierzano przeznaczyć na inwestycję. Kolejne przetargi również nie pozwoliły na wyłonienie wykonawcy. Dopiero za czwartym razem Zakład Zieleni Miejskiej wybrał firmę, która zrealizowała obywa projekty. Budowa rozpoczęła się ostatecznie pod koniec 2022 roku.

Tężnia jest zlokalizowana w rejonie ul. Tysiąclecia 55, między rondem Sybiraków a rondem Karola Stryi. Od tej znajdującej się w Parku Zadole różni się kształtem. Nowa tężnia nie jest prostokątna, wybudowano ją na planie okręgu. W ramach inwestycji zagospodarowano cały teren. Powstały ścieżki, są ławki i kosze na śmieci oraz stojaki rowerowe. Cała przestrzeń została oświetlona. Pomijając początkowe opóźnienie na etapie przetargu, prace zakończyły się zgodnie z planem. Teraz konieczne jest przeprowadzenie odbiorów, więc obiekt nie został jeszcze oficjalnie otwarty. Mimo to już od kilku dni wiele osób odwiedza to miejsce. Odbiory mają potrwać do końca września.

Tężnia będzie otwarta – tak, jak ta na Zadolu – czyli od kwietnia do października. Zgodnie z regulaminem obiektu, ma być czynna przez cały tydzień w godz. od 9.00 do 21.00. Działanie tężni polega na tym, że spływająca po gałązkach tarniny solanka tworzy aerozol pełen dobroczynnych składników i mikroelementów. Inhalacje w tężniach poleca się m.in. przy chorobach reumatoidalnych, dotyczących górnego odcinka dróg oddechowych i alergiach.

Budowa kosztowała ponad 2,8 mln złotych, a koszt utrzymania obiektu szacowany jest na 120 tys. złotych.


Tagi:

Komentarze

 1. BylyMieszkaniec 22 września, 2023 at 12:12 am - Reply

  Może tutaj uda się bez incydentów kałowych 😀

  • P Śl 22 września, 2023 at 8:26 am Reply

   LOL, incydent kałowy w tężni solankowej.

   • BylyMieszkaniec 22 września, 2023 at 1:38 pm Reply

    Mieszkańcy Katowic są niezwykle “pomysłowi” w tym temacie.
    Ja tam bym uważał w którym miejscu siadam.

 2. solanka 19 września, 2023 at 10:22 pm - Reply

  Zbierają solankę do posypywania dróg, widać idzie ostra zima

 3. AA 19 września, 2023 at 1:26 pm - Reply

  Super!

Dodaj komentarz

*
*