Reklama

Nowa stara droga do lotniska w Pyrzowicach. Zakończył się remont DW913

Redakcja
Zakończyła się duża drogowa inwestycja w pięciu gminach. Droga wojewódzka nr 913 po remoncie może wielu kierowcom służyć jako alternatywny dojazd do lotniska w Pyrzowicach. Zarząd Dróg Wojewódzkich zapowiada, że nie trzeba będzie jej remontować przez 50 lat.

DW 913 oficjalnie otwarta. W poniedziałek uroczyście zakończono trwająca od 2019 roku inwestycję. Droga wojewódzka nr 913 łączy drogi krajowe nr 86 i 78. Przebiega przez pięć gmin: Ożarowice, Mierzęcice, Bobrowniki, Psary i Będzin. Jest też alternatywnym dojazdem do lotniska w Pyrzowicach, bo wyremontowany odcinek dociera w pobliże węzła autostrady A1 z drogą ekspresową S1. Jednak do niedawna jeszcze trudno było traktować tę drogę jako dogodny dojazd do lotniska, bo jezdnia była dziurawa i połatana.

Tak DW913 wyglądała przed remontem:

Teraz Zarząd Dróg Wojewódzkich chwali się, że ponad 12,5-kilometrowy odcinek drogi nie tyle został wyremontowany, co praktycznie zbudowany od nowa. – Jest to najnowocześniejsza w świecie technologia, którą tu zastosowaliśmy. To nie jest twierdzenie na wyrost. Stosujemy od kilku lat mieszanki bitumiczne wysoko modyfikowane. Polega to na tym, że zawartość polimerów jest bardzo wysoka – mówi Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dodaje, że to technologia z USA, ale wykonywana już w Polsce. Brzmi skomplikowanie, ale efekt ma być taki, że remonty nie będą tu potrzebne przez 50 lat.

W końcu piesi i rowerzyści mogą też czuć się tu bezpieczniej. Do tej pory wzdłuż DW913 chodnik pojawiał się tylko na chwilę i od razu znikał. Infrastruktury dla rowerzystów nie było żadnej. Teraz powstał ciąg pieszo-rowerowy na całej długości wyremontowanego odcinkach. Niektórzy rowerzyści krytykują wybudowany ciąg, bo nie powstała osobna droga rowerowa, ale jest za to tzw. fala z powodu obniżonych wjazdów do posesji. Jednak, jak mówi wójt gminy Psary, wcześniej dla rowerzystów nie było żadnej infrastruktury. – W tej chwili mamy odseparowany ruch pieszych i rowerzystów. Na całej długości są wygodne ciągi pieszo-rowerowe, co powoduje, że jest tu dużo bezpieczniej. To jest szczególnie istotne, ponieważ przebiega ta droga w sąsiedztwie dwóch dużych szkół i przedszkoli – mówi Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary.

Wykonawca, firma Strabag, prace zakończył pod koniec sierpnia, czyli około dwa tygodnie przed terminem wynikającym z umowy. Inwestycja kosztowała 113,8 mln zł brutto, z czego ok. 50 mln zł to unijne dofinansowanie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*