Reklama

Nowa organizacja ruchu przy centrum przesiadkowym Brynów budzi kontrowersje

Grzegorz Żądło
Wraz z otwarciem CP Brynów, kierowcy zorientowali się, że nie mogą już jeździć tak jak poprzednio. Przy centrum zmieniła się organizacja ruchu. Jak tłumaczą urzędnicy, chodzi o ograniczenie ruchu przejazdowego w rejonie CP Brynów.

We wtorek zostało otarte centrum przesiadkowe w Brynowie. Mieści się przy zbiegu ulic Rzepakowej, Kościuszki i Jankego. Przed budową centrum, z tej ostatniej ulicy można było przejechać na wprost, obok pętli tramwajowej, i włączyć się przed wiaduktem kolejowym w ul. Kościuszki. Teraz to niemożliwe. Obecnie jadąc Jankego w kierunku centrum Katowic, na skrzyżowaniu z ul. Rzepakową trzeba albo skręcić w prawo, albo w lewo. Prosto mogą jechać tylko autobusy. –  To jest przecież absurd! Przecież wraca ruch z ul. Jankego koło biurowca ZRE. Jak kierowcy mają stamtąd wjechać w ul. Kościuszki?! – pyta jeden z czytelników.

Rzeczywiście, włączenie się z końcówki ul. Jankego w ul. Kościuszki jest teraz utrudnione. Dotyczy to nie tylko tych, którzy wyjeżdżają ze wspomnianego biurowca, ale też wszystkich wyjeżdżających z parkingu, będącego częścią CP Brynów. Samochody wyjeżdżają z niego właśnie na ul. Jankego (w kierunku północnym) i jeśli kierowcy chcą jechać w kierunku centrum miasta, mają problem. Mogę pojechać w prawo w ul. Rzepakową i znacząco nadkładając drogi, skierować się w ul. Kolejową i z niej skręcić w ul. Kościuszki. Druga opcja to skręt w lewo i próba zawrócenia gdzieś na ul. Kłodnickiej. Obydwa rozwiązania to znacząca strata czasu.

Projektant parkingu przy CP Brynów założył zapewne, że kierowcy, którzy zostawią w nim samochód, przesiądą się na tramwaj do centrum Katowic. Kiedy więc wrócą po auto, pojadą na południe, a nie do centrum, z którego przecież przed chwilą wrócili. Tyle tylko, że to wariant idealny, a przecież ktoś po pracy może chcieć np. podjechać samochodem na basen przy ul. Kościuszki, do parku czy w dziesiątki innych miejsc, które mieszczą się na północ, a nie na południe od CP Brynów.

Urzędnicy problemu jednak nie widzą. – Kierowcy jadący z południa od ulic Kościuszki, Kolejowej, Jankego do centrum poruszają się ul. Kościuszki. Rozwiązania drogowe i organizacja ruchu w rejonie CP Brynów mają ograniczyć wielkość ruchu przejazdowego w rejonie centrum przesiadkowego, nie związanego z obsługą centrum – tłumaczy wydział transportu UM Katowice.

Przy skrzyżowanie ul. Jankego z ul. Rzepakową jeżdżą tylko dwie linie autobusowe – 653 i 688.


Tagi:

Komentarze

 1. Wredziol 13 grudnia, 2020 at 1:00 pm - Reply

  Czyli problem, że pracownicy jednego mikro-biurowca muszą nadłożyć może ze 100m, a dzięki temu wyjazd z Kłodnickiej i Rzepakowej na Kościuszki w kierunku Katowic będzie dużo płynniejszy. Zdaniem autora wszyscy z biurowca pojadą w stronę centrum Katowic. Widać, że powszechna szczęśliwość zapanowała i trzeba samemu problemy wymyślać. Chyba, że autorowi nie opłaca się jakimś rzeczywistym problemem zająć.

  • Grzegorz Żądło 13 grudnia, 2020 at 10:50 pm Reply

   W którym miejscu tekstu jest napisane, że wszyscy z biurowca pojadą w stronę centrum? Proszę o konkretny cytat, musiałem coś przeoczyć pisząc.

 2. Lucjan 13 grudnia, 2020 at 12:21 pm - Reply

  Wydział transportu nie widzi problemu , bo jakby widział to było by równoznaczne z przyznaniem się do błędu , a to przecież jest nie do pomyślenia!!!!!

 3. Al 13 grudnia, 2020 at 9:56 am - Reply

  Urzędnicy problemu nie widzą… Może powinni udać się do okulisty? Centrum przesiadkowe zaprojektował ktoś, kto sam pewnie ostatni raz korzystał z komunikacji miejskiej w erze ikarusów. Autobusy do centrum Katowic stoją na światłach (wiecznie czerwone), jeżdżą w kółko, parking-porażka niezintegrowany z „centrum”, Nie widzę tylko, czy tramwaje mają możliwość manewrowania. Kiedyś służył do tego dodatkowy tor. Ważne, że kasa na kontach się zgadza.

 4. Arek 12 grudnia, 2020 at 3:34 pm - Reply

  W Polsce jak zwykle buduje się coś na zasadzie „jakoś to będzie”
  Teraz wracając do tramwaju na Południe, czy jest jakiś pas na tory w stronę Ochojca??? Czy sama pętla i układ przystanków przewiduje taką linię??? Nie mówiąc o tym że z Pętli na Brynowie powinni też myśleć o linii do Ligoty ( Panewniki)
  Wszystko wskazuje na to że jednak Brynów będzie końcówka linii na Południe. Skoro ludzi będzie się zmuszać do przesiadki z autubusów na tramwaje to powinien powstać skręt na Rynku z Brynowa w stronę Dworca PKP. Podobnie powinni odbudować skręt z Zawodzia w stronę Ronda. Nie wspominając nawet o tym aby zbudować tory z Placu Wolności do nowego dworca autobusowego na Sądowej…. przez pozwolenie na budowę biurowca na Korfantego zaprzepaszczono szansę na budowę drugiego toru od Pętli Słonecznej do Gnieźnieńskiej. Nie wspominając o innych aż potrzebnych inwestycjach tramwajowych. Tematy tramwajowe tak bardzo bolą włodarzy Katowic.

 5. Basia 12 grudnia, 2020 at 9:07 am - Reply

  Ten sklep na zawodzi jak szybko otwarli tak szybko zamkną bo kto będzie tam robił zakupy na takim odludziu. A na Brynowie nikt lokalu na sklep nie chce wynająć bo było by to Sao, a za czynsz trzeba płacić.

 6. P Śl 11 grudnia, 2020 at 10:15 pm - Reply

  Powiadasz, że przez ten fragment jadą tylko dwie linie? To ciekawe, bo ja widzę jeszcze 13, 29 i 45. 937 w każdej chwili może na ten szlak wrócić. Do tego linie jadące od centrum całym stadem.

 7. AA 11 grudnia, 2020 at 4:43 pm - Reply

  Dziś przejechałem rowerem obok tego centrum
  Droga rowerowa urywa się dosłownie 50 m za centrum przesiadkowym na wysokości południowej ściany parkingu dla samochodów.
  Po czym prowadzi POD PRĄD ulicą jednokierunkową.
  NIE Nie ma tam kontrapasa rowerowego – wyrzuca nas na lewą stronę jezdni wprost pod koła samochodów jadących z przeciwka!
  Wiwat logika – wiwat projektant – wiwat policja która zatwierdziła taką organizację ruchu

  https://scontent.fktw1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p180x540/130141276_3562322107189605_3934568807876314440_o.jpg?_nc_cat=106&ccb=2&_nc_sid=8024bb&_nc_ohc=mVNTytAdC2UAX9Hr4w7&_nc_ht=scontent.fktw1-1.fna&tp=6&oh=49e6e8af46572c197996fbfd08f8b88b&oe=5FFAF5C2

  • Paweł 11 grudnia, 2020 at 7:27 pm Reply

   Wszędzie Ci rowerzyści 🙂
   No jak to jest przecież udostępniony chodnik dla rowerów do jazdy na wprost z bardzo atrakcyjną nawierzchnią, wystarczy trochę cierpliwości, a jak się źle jedzie rowerem, że niby dziury i niewygodnie to można go przecież poprowadzić te kilkadziesiąt metrów 🙂
   Teraz poważnie. Nie jest lepiej też w drugą stronę. Jadąc od Ochojca na Kościuszki, piękną drogą rowerową tuż za centrum przesiadkowym koniec i dalej tylko wąski chodnik. Szkoda ze równocześnie nie pomyślano o dołączeniu do projektu tej części przynajmniej do ul. Huberta.
   No cóż skoro Wydział Transportu nie widzi problemów z opisana organizacją to i tu zapewne rowerzyści mają zejść z roweru i wsiąść w tramwaj do centrum 🙂

Dodaj komentarz

*
*