Reklama

Niedługo rozpocznie się remont modernistycznej kamienicy w centrum Katowic

Zdjęcie archiwalne.

G. Ż.
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach wybrał wykonawcę remontu modernistycznej kamienicy przy ul. Skłodowskiej-Curie 42. Prace będą kosztować 1,65 mln zł.

O tym, że kamienica przy Skłodowskiej-Curie przejdzie modernizację, pisaliśmy w marcu 2023 roku. Jej elewacja jest w fatalnym stanie. Od kilku lat na wysokości pierwszego piętra wisi drewniana konstrukcja, która zabezpiecza przechodniów przed spadającym tynkiem. Wkrótce jednak budynek przejdzie metamorfozę. Stary tynk zostanie skuty, a w jego miejsce położony zostanie nowy, wzorowany na oryginalnym. Faktura, kolorystyka oraz materiał powłoki tynkarskiej zostały zaprojektowane w oparciu o inwentaryzację i badania stratygraficzne (wykonanie odkrywek i pobranie próbek). Po remoncie budynek będzie miał jasny kolor. Przy okazji remontu wymienione zostaną niektóre okna i drzwi, a pozostałe zostaną poddane renowacji. Przemurowane i odtworzone zostaną otwory  okienne i balkony, zgodnie ze stanem historycznym.

Zdemontowane zostaną elementy ślusarki, takie jak balustrady i kraty, które powrócą odnowione i pomalowane na oryginalny kolor. Wykonana zostanie też hydroizolacja piwnic.

W przetargu ogłoszonym przez KZGM wybrana została oferta Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego „TERMODOM” Zbigniew Hnatkiewicz. Po podpisaniu umowy firma będzie miała 9 miesięcy na przeprowadzenie prac.

Kamienica przy ul. Skłodowskej-Curie została zaprojektowana i zbudowana przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna prawdopodobnie w 1935 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Ponury odserwator życia 18 stycznia, 2024 at 12:26 pm - Reply

    Już się rozpoczął w zeszłym tygodniu

    • gizmo 18 stycznia, 2024 at 1:03 pm Reply

      a skąd ty taki ponury? Władza wsadziła Kamińskiemu rurke w przełyk celem przymusowago Karmienia, żony, dzieci płaczą, Sawicka wręczająca łapówkę jest wolna. Ciesz się. Wita cię nowa uśmiechnięta Polska.

Dodaj komentarz

*
*