Przepełnione szpitale, przemęczony personel. Jakie są realia służby zdrowia w dobie ogólnoświatowej epidemii?
W październiku z powodu COVID-19 w polskich szpitalach przebywało ponad 6 tysięcy osób. Zewsząd dochodzą niepokojące głosy o pracujących ponad siły lekarzach i pielęgniarkach. Wciąż rosnąca liczba osób zakażonych nowoodkrytym wirusem, wymagających specjalistycznej opieki, nie napawa optymizmem.
Kontakt osób hospitalizowanych z bliskimi został ograniczony do minimum. Rodziny mogą jedynie przekazywać bliskim paczki z rzeczami osobistymi, bez możliwości osobistego spotkania. W niektórych placówkach organizowane są sklepiki obwoźne lub wyznacza się osoby z personelu, które robią pacjentom drobne zakupy.
Jednak czy to wystarczy? Jak czują się osoby hospitalizowane? Przecież to one najlepiej z nas wszystkich wiedzą, czy dostarczana jest im odpowiednia opieka, czy przebywają w godnych warunkach.
Flow Centrum Badawcze realizuje obecnie badanie dotyczące opinii na temat śląskich szpitali i ich personelu w oczach pacjentów. Jeżeli w ciągu ostatnich kilkunastu lat przebywałeś w szpitalu bądź odwiedzałeś chorą osobę, podziel się z nami swoimi doświadczeniami i wypełnij ankietę znajdującą się pod tym linkiem.
Pobyt w szpitalu niemal zawsze stanowi dla pacjenta ogromne przeżycie i wyzwala szereg nieznanych dotąd emocji. Lęk przed chorobą, zmiana otoczenia, zawieszenie dotychczasowego trybu życia i rozłąka z bliskimi to często trudna codzienność osób hospitalizowanych. Tylko ci, którzy już zamienili swoje codzienne ubranie na szpitalną piżamę, a domowy spokój na szpitalne łóżko, mogą poświadczyć o tym, jak ważna jest wtedy ludzka uprzejmość, serdeczny uśmiech pielęgniarek i nadzieja, że będzie lepiej. Jednakże, czy w dobie pandemii COVID-19 jest na to czas i siła?
Wymuszona izolacja społeczna i związany z nią przewlekły stres negatywnie wpływają na dobrostan psychiczny. Doświadczenie stresu, niepokoju oraz poczucie osamotnienia wzmagają obniżenie nastroju, co nieuchronnie wiąże się ze zwiększoną zapadalnością na depresję. W obawie przed wirusem i kontaktem ze służbą zdrowia, coraz więcej osób rezygnuje z wizyty u lekarza, pomimo niepokojących objawów ze strony układu krążenia, czy układu pokarmowego lub oddechowego. Wiele osób odkłada konsultację z lekarzem, mimo że ich stan zdrowia może wskazywać nawet na chorobę nowotworową.
Hospitalizacja od zawsze wywoływała w ludziach silne, często negatywne uczucia, a potrzeba znalezienia rzetelnych informacji na temat choroby i opinii lekarskiej jest jedynym sposobem na oswojenie lęku i podjęcie odpowiednio wcześnie działań ukierunkowanych na uzyskanie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.
Mnogość różnych opinii dotyczących szpitali, pracującego w nim personelu czy jakości hospitalizacji sprawia, że często ciężko się w nich odnaleźć.
Raz jeszcze zachęcamy do udziału w badaniu opinii na temat śląskich szpitali:
Artykuł sponsorowany