Reklama

Nadal nie wiadomo, czy na katowickim odcinku DTŚ będzie odcinkowy pomiar prędkości

Łukasz Kądziołka
Nadal trwają przygotowania do wykonania odcinkowego pomiaru prędkości na DTŚ-ce. Od wielu miesięcy niewiele zmienia się w tej sprawie, choć urządzenia mają zostać zainstalowane w tym roku.

O wyborze wykonawcy 39 systemów do odcinkowego pomiaru prędkości Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował już z końcem marca 2022 roku. Dokładnie 8 miesięcy temu, 23 maja, podpisano umowę z firmą Sprint S.A. Na dostawę i instalację stacjonarnych urządzeń rejestrujących w kilkudziesięciu lokalizacjach w całej Polsce firma ma ok. 16 miesięcy. Jedną z planowanych lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości jest katowicki odcinek DTŚ. GITD umieścił go na podstawowej liście, co oznacza, że jest to miejsce z bardzo wysoką liczbą zdarzeń drogowych w skali Polski. Wykazały to badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego.
O montaż urządzeń już w 2018 roku wnioskowała Komenda Miejska Policji w Katowicach. Zgodnie z wnioskiem, pomiar miał objąć całą trasę DW902 w Katowicach. Jednak odcinek został skrócony do fragmentu DTŚ od granicy z Chorzowem do Załęża (mniej więcej do wysokości Mazaka i Auchan), czyli w ciągu ul. Braci Reńców.

Nadal nie jest jednak pewne, czy ta lokalizacja OPP zostanie zatwierdzona. W czerwcu zeszłego roku pytaliśmy o to, kiedy będzie wiadomo, że urządzenia zostaną zamontowane na katowickim odcinku DTŚ. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Teraz prowadzone są tzw. prace przygotowawcze, w ramach których m.in. wykonawca musi przeprowadzić przegląd planowanych lokalizacji OPP pod kątem spełnienia uwarunkowań formalnych i technicznych” – informował wtedy Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W zeszłym tygodniu zapytaliśmy GITD o to samo i odpowiedź jest bardzo podobna:

Trwają jeszcze prace przygotowawcze związane z montażem odcinkowych pomiarów prędkości (opp) w 39 nowych lokalizacjach na terenie całego kraju. Prace te obejmują m.in. przeprowadzenie uzgodnień związanych z zapewnieniem przyłącza energetycznego do urządzeń. Dopiero po przeprowadzeniu prac przygotowawczych zapadną ostateczne decyzje dotyczące lokalizacji nowych opp, w tym również instalacji urządzenia w Katowicach w ciągu ul. Braci Reńców”.

Firma Sprint ma jeszcze 8 miesięcy na realizację zamówienia. Zgodnie z umową OPP powinny być gotowe do września 2023 roku. Ma zamontować urządzenia Unicam VELOCITY3, które mają możliwość rejestracji wykroczeń na kilku pasach ruchu, niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Umożliwiają identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów.

Koszt dostawy i instalacji systemu w całym kraju to ponad 34 mln zł netto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*