Zakład Zieleni Miejskiej jest o krok bliżej realizacji nowych zielonych przestrzeni. Cztery wiaty przystankowe zostaną obsadzone roślinami, a na Rynku zostaną posadzone drzewa. ZZM wybrał ofertę, choć przekraczała zakładany budżet.
Po dwóch przetargach udało się wyłonić wykonawcę zielonych przystanków w Katowicach. To projekt realizowany z unijnych pieniędzy, ale okazało się, że do tych środków trzeba będzie dołożyć z miejskiego budżetu. W pierwszy przetargu zgłosiły się dwie firmy. Okazało się, że obydwie oferty przekraczają zakładany budżet. Zakład Zieleni Miejskiej miał przeznaczyć na inwestycję 1,4 mln zł brutto, a najtańsza oferta opiewała na 1,6 mln zł brutto.
Ogłoszono drugi przetarg z takim samym budżetem. Ponownie wpłynęły dwie oferty. Mimo że ta z najkorzystniejszą ceną i tak była za droga o 364 928 złotych, postanowiono wybrać wykonawcę. Wszystko wskazuje na to, że niebawem ZZM podpisze umowę z firmą OK Projekt z Chorzowa, ponieważ zakład wystąpił do miasta o dodatkowe pieniądze z budżetu miasta, które zostały przyznane.
Projekt zakłada wdrożenie modelowych rozwiązań opartych na naturalnych systemach (ang. NBS – Nature Based Solutions). Wybrano lokalizacje, które stanowią miejskie wyspy ciepła. Inwestycja obejmuje przebudowę czterech przystanków i budowę zieleńca na Rynku. Na zielonych przystankach (Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska, Dąb Kościół i Park Śląski Ogród Zoologiczny) zamiast istniejących wiat, zamontowane mają zostać nowe. Będą wyposażone w zielone dachy i w zależności od lokalizacji pojawią się rabaty roślinne i posadzone zostaną drzewa.
Poza tym przystanki mają być wyposażone w urządzenia pomiarowe. W Ochojcu i na ul. Jagiellońskiej będą mierzyły jakość powietrza. Na Rynku i na przystankach przy ul. Chorzowskiej będą także stacje pogodowe. We wszystkich lokalizacjach staną infokioski, które będą wyświetlać te informacje. Kolejny element tego przedsięwzięcia to zielona przestrzeń na Placu Obrońców Katowic. Żeby utworzyć zieleniec, konieczne będzie odbrukowanie niewielkiego fragmentu placu obok sztucznej Rawy i naprzeciwko dawnej siedziby Muzeum Śląskiego. Tam również mają zostać nasadzone drzewa.
Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 9 miesięcy. To oznacza, że nowe zielone przestrzenie powinny być gotowe wiosną 2025 roku.