Reklama

Zielone przystanki za unijne pieniądze wciąż daleko od realizacji. W drugim przetargu znowu droższe oferty

Redakcja
Cztery zielone przystanki i zieleniec na Rynku utknęły już na etapie przetargu. Znowu zgłosiły sie dwie firmy i znowu obie oferty przekraczają założony budżet. Wygląda na to, że miasto będzie musiało dopłacić do dofinansowanego przez Unię Europejską projektu.

Projekt w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 na razie nie ruszył z miejsca. Chodzi o 4 przystanki i niewielki zieleniec na Rynku. Zakład Zieleni Miejskiej, który ma zająć się realizacją, ogłosił niedawno już drugi przetarg. Już po raz drugi okazało się, że stworzenie nowych zielonych przestrzeni w mieście będzie droższe niż zakładano. W pierwszym, unieważnionym przetargu, zgłosiły się dwie firmy. Jedna zaproponowała 1,6 mln zł brutto, a druga zażyczyła sobie jeszcze więcej – 2,4 mln zł brutto. Przy czym ZZM określił budżet inwestycji na poziomie 1,4 mln zł brutto.

Zielony przystanek Dąb Kościół.

W drugim przetargu historia się powtarza, ponownie wpłynęły dwie oferty. Jednak ceny jeszcze wzrosły. Jeden wykonawca zaproponował 2,3 mln zł brutto, a drugi – 1,7 mln zł brutto. Przy czym miasto nie przeznaczyło na ten cel dodatkowych pieniędzy, zostało 1,4 mln zł. To oznacza, że najprawdopodobniej trzeba będzie do budowy zielonych stref dopłacić.

Zielony przystanek przy ul. Ziołowej.

Jak czytamy na unijnej stronie, projekt zakłada wdrożenie modelowych rozwiązań opartych na naturalnych systemach (ang. NBS – Nature Based Solutions). Wybrano lokalizacje, które stanowią miejskie wyspy ciepła. Zielone punkty na mapie Katowic mają trzy cele: środowiskowy (zmniejszenie wyspy ciepła, zwiększenie retencji wody, zwiększenie różnorodności biologicznej), społeczny (pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie), edukacyjny (stacje badawcze i tablice informacyjne edukujące społeczeństwo).

Zielony przystanek przy ul. Ziołowej.

Na przebudowanych przystankach (Ochojec Szpital, Katowice Jagiellońska, Dąb Kościół i Park Śląski Ogród Zoologiczny) zamiast istniejących wiat, zamontowane mają zostać nowe. Będą wyposażone w zielone dachy i w zależności od lokalizacji pojawią się rabaty roślinne i posadzone zostaną drzewa.

Zieleniec przed dawnym Muzeum Śląskim.

Poza tym przystanki mają być wyposażone w urządzenia pomiarowe. W Ochojcu i na ul. Jagiellońskiej będą mierzyły jakość powietrza. Na Rynku i na przystankach przy ul. Chorzowskiej będą także stacje pogodowe. We wszystkich lokalizacjach staną infokioski, które będą wyświetlać te informacje. Kolejny element tego przedsięwzięcia to zielona przestrzeń na Placu Obrońców Katowic. Żeby utworzyć zieleniec, konieczne będzie odbrukowanie niewielkiego fragmentu placu obok sztucznej Rawy i naprzeciwko dawnej siedziby Muzeum Śląskiego. Tam również mają zostać nasadzone drzewa.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*