Reklama

Na pięciu remizach OSP w Katowicach zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne

Zdjęcie: KZGM Katowice

Redakcja
Trwa przetarg na projekt, dostawę, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej na dach pięciu budynków Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach. To część programu „EKO REMIZA”, który jest finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Instalacje mają być gotowe w 2025 roku.

Przetarg na projekt, dostawę, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznych ogłosił Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. To dlatego, że właścicielem budynków, w których funkcjonują OSP, jest miasto.

W zależności od lokalizacji, liczba i moc paneli będzie różna. Najwięcej, bo 70 paneli o mocy 410 Wp każdy, zostanie zainstalowanych na budynku OSP Dąbrówka Mała, przy ul. Strzelców Bytomskich 33. Po sąsiedzku, bo na OSP Szopienice (ul. Morawa 119), ma się znaleźć 58 paneli. 38 będzie na OSP Podlesie przy ul. Uniczowskiej 64, 28 na OSP Kostuchna (ul. Szarych Szeregów 62),  a 25 na OSP Zarzecze (ul. Grota Roweckiego 20A).

KZGM wymaga, żeby dostawcy zapewnili 15 lat gwarancji na panele, 10 lat na inwentery oraz 5 lat na pozostałe elementy instalacji.

Szacunkowo łączna wartość inwestycji wyniesie ponad 650 000 zł, z czego 390 000 zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wybrany wykonawca lub wykonawcy najpierw stworzą dokumentację projektową, obejmującą audyt energetyczny, koncepcję modernizacji dachu i projekt technologiczny. Będą również odpowiedzialni za pozyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń. To ma nastąpić w drugim kwartale 2024 roku. Same prace montażowe zostały zaplanowane na 2025 rok.

W katowickich jednostkach OSP służy łącznie około 460 druhen i druhów, spośród których 208 to czynni ratownicy, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.


Tagi:

Komentarze

 1. Lukasz 11 lutego, 2024 at 8:49 pm - Reply

  Soltys Krupowic tak chwali się inwestycja w OSP, a jakoś dwa tygodnie temu zapowiedział że zlikwiduje OSP bo ochotnicy się stawiają bo mają dość blokowania ich i nie wysyłania do akcjiod grudnia , bo trzeba oszczędzać.

 2. miwszakniec 11 lutego, 2024 at 1:39 pm - Reply

  Na dachu taka instalacja jest bardzo niebezpieczna .
  Osoby wtajemniczone doskonale to wiedzą .

  • kukura 12 lutego, 2024 at 10:51 am Reply

   bzdura. bardziej niebezpieczna jest zwykła instalacją gazowa.

  • AA 11 lutego, 2024 at 4:08 pm Reply

   Jak coś to strażacy będą mieli blisko by ugasić pożar 🙂

Dodaj komentarz

*
*