Reklama

Na lotnisku w Pyrzowicach powstała nowa baza Cargo

Nowy terminal Cargo w Pyrzowicach. Fot. materiały prasowe Katowice Airport.

G. Ż.
Dziś w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach został otwarty terminal Cargo. Jak mówi zarządca lotniska,  to najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce. Budowa trwała 18 miesięcy i kosztowała 36 mln zł netto. Wykonawcą prac była Skanska.

Baza Cargo ma istotne znaczenie dla rozwoju katowickiego lotniska. Już teraz działają na nim duże firmy kurierskie jak DHL Express, TNT, FedEx i UPS. Codziennie załadowane towarami samoloty latają z Pyrzowic do europejskich portów przeładunkowych. W 2015 roku w Pyrzowicach obsłużono 16 119 ton ładunków. Najwięcej było wśród nich części samochodowych i medykamentów. Z kolei do Pyrzowic przylatują najczęściej rzeczy kupione w globalnych sklepach internetowych.

Nowy obiekt to pierwszy budynek z projektowanego kompleksu Cargo przy lotnisku w Pyrzowicach. Ma zagwarantować szybką i kompleksową obsługę paczek – od momentu rozładunku z samolotu, poprzez transport do magazynu, gdzie dzięki nowoczesnym systemom sortującym będą one wydawane kurierom i firmom transportowym. Docelowo obsługiwanych ma być kilka tysięcy paczek na godzinę.

Terminal_Cargo 2
Fot. materiały prasowe Katowice Airport.

Terminal powstał na ok. 11 ha działce położonej przed nową płytą postojową samolotów cargo, w południowo-wschodniej części lotniska. Takie położenie terminalu gwarantuje odseparowanie ruchu drogowego, związanego z obsługą pasażerów, od tego, który dotyczy towarów.

Budynek ma 12 tys. m² powierzchni i jest trzykrotnie większy od obecnie użytkowanego terminalu towarowego. Aranżację hali można dostosowywać do wielkości i potrzeb firm kurierskich. – Firmy mają swoje miejsca parkingowe, rampy rozładunkowe, bramy ze strony płyty Cargo i parkingu, serwerownie oraz własne biura i zaplecza – mówi Rafał Melerski, kierownik budowy z firmy Skanska. Na terenie hali pojawią się także biura Urzędu Celnego oraz Straży Granicznej.

Inwestycja objęła też zagospodarowanie terenu. Na powierzchni prawie 6 tys. m² powstał systemu dróg wewnętrznych, place manewrowe oraz parking, który pomieści 29 tirów (do 40 t.), 38 samochodów dostawczych (do 3,5 t.) i 109 samochodów osobowych.

Terminal ma być w założeniu pierwszym etapem rozwoju strefy logistyczno-przemysłowej obok portu. Wiele zależy od tego jak szybko zacznie działać podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*