Reklama

MZUiM po raz piąty próbuje znaleźć wykonawcę rowerowego projektu z 2019 roku

Zdjęcie archiwalne.

Ł. K.
Droga rowerowa na os. Paderewskiego nadal nie doczekała się realizacji. Być może uda się doprowadzić do realizacji projektu z Budżetu Obywatelskiego z 2019 roku. MZUiM ogłosił już piąty przetarg na wybór wykonawcy.

O budowę drogi rowerowej na os. Paderewskiego wnioskował w ramach Budżetu Obywatelskiego jeden z mieszkańców tego osiedla. Na jego projekt oddano 982 głosy, ale mieszkańcy nie mogą doczekać się kontynuacji infrastruktury dla rowerzystów wzdłuż ul. Granicznej. Ma to być w większości droga rowerowa z krótkim fragmentem ciągu pieszo-rowerowego.

Zgodnie z projektem, będzie przebiegać po wschodniej stronie ul. Granicznej i zaczynać się w miejscu, gdzie kończy się obecna droga dla rowerów, czyli na wysokości ronda Zenktelera. Stąd droga prowadziłaby w kierunku centrum, aż do terenu po CH Belg. Tam zamieni się w sierżanta rowerowego, umożliwiając jazdę do ul. Krasińskiego. Przy okazji powstałoby kilka przejazdów rowerowych – przy rondzie, skrzyżowaniu ulic Powstańców i Granicznej, skrzyżowaniu ulicy Granicznej z ulicą Sikorskiego oraz przy stacji paliw.

Droga rowerowa wzdłuż ul. Granicznej.

Realizacja projektu miała potrwać dwa lata, więc około 400-metrowa droga powinna być gotowa w 2021 roku. Niespełna dwa lata temu miasto informowało, że budowa potrwa do końca 2022 roku. Minęły już 4 lata od momentu głosowania i nadal prac nie udało się zacząć. MZUiM czterokrotnie próbował wybrać wykonawcę. Za każdym razem okazywało się, że oczekiwania finansowe oferentów przekraczają budżet, jaki miasto chce wydać na ten cel.

Pierwszy przetarg został unieważniony w październiku 2022 roku. Wtedy miasto chciało wydać, 477 tys. złotych, a najtańsza oferta opiewała na nieco ponad 1 milion złotych. W kolejnych przetargach było drożej. Miasto dołożyło drugie tyle, bo finansowanie podniesiono do 936 tys. zł, ale wykonawcy chcieli jeszcze więcej pieniędzy. Ostatni przetarg unieważniono w październiku ubiegłego roku.

Zdjęcie archiwalne.

Przypomnijmy, że początkowo, według szacunków na etapie projektu do Budżetu Obywatelskiego, budowa miała kosztować niespełna 400 tys. złotych. W ciągu 4 lat koszty wzrosły kilkukrotnie. Mimo pięciu unieważnionych przetargów, MZUiM ogłosił kolejny. Otwarcie ofert zaplanowano 28 lutego. Samo wykonanie inwestycji ma nie trwać długo, bo ok. 2,5 miesiąca od momentu przekazania placu budowy. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Budżetu Obywatelskiego, planowany termin zakończenia zadania to 15 grudnia 2024.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*