Reklama

Monet w VR i wielkim formacie. W Szybie Wilson rozpoczęła się multimedialna wystawa impresjonizmu

Fot. Patryk Nawrot, Balahibo Studio

A. S.
Impresjonizm w wirtualnej rzeczywistości i znane dzieła w ruchu. W Galerii Szyb Wilson przez 3 miesiące, można zwiedzać multimedialną wystawę „Immersive MONET & Friends”. Wykorzystuje ona nowe technologie, aby ożywić obrazy na oczach widzów.

Na wystawę składa się kilka pomieszczeń. Na wejściu goście wchodzą do strefy VR, gdzie po założeniu gogli mogą przenieść się do najważniejszych obrazów  Moneta – „Impresja, wschód słońca” i „Plaża w Sainte Adresse”. Dzięki wirtualnej rzeczywistości odbiorca zanurza się w detale dzieł i doświadcza ich w nowy sposób.

Fot. Patryk Nawrot, Balahibo Studio

Kolejny z pokojów zawiera tradycyjną wystawę. Jednak również w wersji multimedialnej. Na wielkich ekranach, podłodze oraz kolumnach przedstawione są ruchome, barwne dzieła. Aranżację można odbierać różnymi zmysłami. Jest dynamiczna i bogata w światło, kolor i dźwięk. Zwiedzający zostają otoczeni wielkoformatowymi obrazami, delikatną muzyką z epoki oraz głosem narratora – aktora Arkadiusza Jakubika, który przytacza cytaty artystów oraz informacje na ich temat. Chodzi o to, żeby poczuć atmosferę, w której twórcy kiedyś żyli i pracowali. Widzowie mają możliwość poznania inspiracji najbardziej znanych malarzy impresjonistów oraz ukrytych w ich dziełach szczegółów. W przestrzeni galerii są pufy, aby goście mogli zająć wygodne miejsce i na dłuższy czas oddać się efektom multimedialnym.

Fot. Patryk Nawrot, Balahibo Studio

Światowa wystawa „Immersive MONET & Friends” dotyczy twórczości artystów nurtu impresjonizmu i postimpresjonizmu, a w realizacji wykorzystuje nowoczesne technologie. Dzieła Claude’a Moneta stanowią jeden z głównych punktów tej wystawy, ale można zobaczyć również kultowe obrazy siedmiu innych wielkich artystów tego okresu, takich jak: Pierre-Auguste Renoir, Vincent van Gogh, Edgar Degas, Paul Gauguin, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec czy Paul Signac. To reprodukcje ich obrazów można zobaczyć w ostatnim pomieszczeniu.

Fot. Patryk Nawrot, Balahibo Studio

Wystawa trwa od 15 sierpnia do 26 listopada. Jest otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-20.00. Ostatnie wejście na wystawę możliwe jest godzinę przed zamknięciem. Więcej informacji oraz bilety do zakupu dostępne są TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*