Reklama

Misję tworzenia rządu prezydent Andrzej Duda powierzył Mateuszowi Morawieckiemu

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Mimo że Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na zebranie sejmowej większości, prezydent Andrzej Duda misję stworzenia rządu powierzył Mateuszowi Morawieckiemu. Oznacza to, że dopiero w drugim  konstytucyjnym kroku rząd stworzy opozycja, a premiera wybiorą posłowie.

Od kilku dni było nieoficjalnie wiadomo, że to Mateusz Morawiecki zostanie desygnowany przez prezydenta na premiera. Mimo że PiS ma tylko 194 mandaty i żadna partia nie chce z nim współpracować. Połączone siły Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 Szymona Hołowni i Nowa Lewica mają łącznie 248 mandatów. To jednak nie przekonało prezydenta. Przypomnijmy, że sejmowa większość potrzebna do udzielenie wotum zaufania dla rządu to 231 posłów.

“Zarówno reprezentanci Prawa i Sprawiedliwości, które uzyskało najlepszy w wyborach wynik, jak i Koalicji Obywatelskiej, która zajęła drugie miejsce, przedstawili swoich kandydatów na premiera i wyrazili wolę utworzenia rządu. W trakcie konsultacji każde ze stronnictw wyraziło przekonanie, że w nowym Sejmie zgromadzi większość konieczną do poparcia swojego kandydata, jak i przyszłego rządu w całości. Także w kolejnych dniach pojawiły się nowe deklaracje i różne pomysły odnośnie obsady najważniejszych funkcji w państwie. Te kwestie pozostają zatem wciąż otwarte. Dlatego po spokojnej analizie i przeprowadzonych konsultacjach postanowiłem powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Tym samym zdecydowałem o kontynuowaniu dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje szansę utworzenia rządu. Tak jak zapowiadałem w trakcie kampanii wyborczej i tak jak to zawsze miało miejsce od czasu uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej.
To właśnie Konstytucja precyzyjnie reguluje kolejne kroki powołania rządu. Jeżeli misja przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości się nie powiedzie, wówczas w kolejnym kroku to Sejm wybierze kandydata na premiera, a ja niezwłocznie powołam go na to stanowisko. Wszystkie konstytucyjne zasady i terminy zostaną dochowane – powiedział w specjalnym orędziu Andrzej Duda.

Nowy Sejm zbierze się na pierwszym posiedzeniu 13 listopada. Marszałkiem seniorem, który poprowadzi pierwsze obrady będzie Marek Sawicki z PSL.


Tagi:

Komentarze

 1. herman 7 listopada, 2023 at 10:07 pm - Reply

  Hanna G-W pogroziła mu na twiterze, że zginie jak przedwojenny prezydent. Poczuła się bezkarna.

  • kukura 8 listopada, 2023 at 7:33 am Reply

   ojej.

 2. euro 7 listopada, 2023 at 5:21 pm - Reply

  rzady upadlych bussinesmenow z warszawy …

Dodaj komentarz

*
*