Reklama

Miliarder Leszek Czarnecki przesłuchany w katowickiej prokuraturze

G. Ż.
Około 12 godzin trwało w Katowicach przesłuchanie Leszka Czarneckiego w sprawie korupcyjnej propozycji, którą miał mu złożyć były już szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski. To dopiero początek sprawy, którą prowadzi katowicka delagatura Prokuratury Krajowej.

Kilka dni temu Gazeta Wyborcza napisała, że Marek Chrzanowski, ówczesny szef KNF, miał gwarantować Leszkowi Czarneckiego przychylność dla jego bankowych interesów, w zamian za zatrudnienie wskazanego przez siebie prawnika. Bankier, ktory kontroluje m.in. Getin Noble Bank i Idea Bank wszystko nagrał, a potem przekazał nagrania gazecie. Po ujawnieniu sprawy, Chrzanowski podał się do dymisji, a minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro objął śledztwo osobistym nadzorem. Sprawa trafiła do katowickiej delegatury. Prokuratury Krajowej. W poniedziałek odbyło się pierwsze przesłuchanie. Czarnecki przyjechał na nie w towarzystwie mecenasa Romana Giertycha. Panowie weszli do budynku prokuratury przed godz. 11, a wyszli około 22:30. – Złożyłem obszerne zeznania. Niestety nie mogę komentować przebiegu śledztwa (…), ale przesłuchanie szło bardzo sprawnie – powiedział dziennikarzom Czarnecki.

Tomasz Tadla, szef Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Katowicach poinformował, że Czarnecki i Giertych przekazali prokuraturze nagrania, które mogą być głównym dowodem w sprawie. – To są nagrania, które przekazał nam świadek, dotyczą one zarówno dźwięku jak i obrazu, natomiast proszę pamiętać, że aby zweryfikować te informacje potrzebne będą specjalistyczne badania i czynności z udziałem biegłych – powiedział Tadla. Dodał, że na razie prokuratura nie może ujawnić jacy świadkowie będą wzywani na przesłuchanie. –  Możemy jedynie powiedzieć, że w dalszym ciągu będziemy pogłębiać ten materiał dowodowy oraz będziemy weryfikować te ustalenia, które do tej pory powzięliśmy.

Po ujawnieniu sprawy akcje zarówno Getin Noble Banku, jak i Idea Banku straciły na wartości kilkadziesiąt procent.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*