Tragedia w kopalni “Wujek” wydarzyła się 40. lat temu. Będą o tym przypominać obchody, które zaplanowano 16 grudnia. W czwartek otwarcie nowej wystawy w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, które wraca po długiej przerwie.
W sobotę odbył się Bieg 9 Górników, dzisiaj w NOSPR zaplanowano koncert poświęcony pamięci “Dziewięciu z Wujka”. Jednak to w czwartek odbędą się główne obchody 40. rocznicy pacyfikacji kopalni “Wujek”. To tu, 16 grudnia, doszło do najtragiczniejszych wydarzeń w trakcie strajków w grudniu 1981 roku. Dlatego jutro odbędą uroczystości związane z okrągłą rocznicą pacyfikacji. Zginęło wtedy 9 górników, a rannych zostało 23. W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, obchody będą miały znacznie skromniejszy przebieg.
Rozpoczną się o godz. 13.00 mszą św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Pięknej. Potem, ok. 14.15, uczestnicy przejdą pod pomnik-krzyż. Tam odbędzie się uroczystość. Wygłoszone zostaną przemówienia, a rodziny poległych górników i delegacje złożą wieńce.
W dniu 40. rocznicy pacyfikacji otwarta zostanie też nowa wystawa stała w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, które było zamknięte przez ostatni rok, bo trwała w nim przebudowa. Na powierzchni 1100 m kw. i trzech kondygnacjach opowiedziana zostanie historia niespokojnych lat 80., m.in. geneza powstania NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego oraz pacyfikacja KWK „Wujek”. W podziemiach zwiedzający dowiedzą się o podziemnym strajku na kopalni „Piast-Ziemowit”, internowaniach oraz działalności podziemnej „Solidarności”. Wśród najważniejszych i najbardziej widowiskowych eksponatów będzie radziecki czołg T-55. To takimi czołgami sforsowano bramę kopalni „Wujek” w 1981 roku. Więcej o wystawie w ŚCWiS w Katowicach pisaliśmy TUTAJ.