Reklama

Mieszkania za remont w Katowicach. Ruszyła kolejna edycja programu

Grzegorz Żądło
Co zrobić, żeby płacić miesięcznie od  2,32 zł do maksymalnie 5,31 zł czynszu za metr kwadratowy? Trzeba zgłosić się do kolejnej edycji programu „mieszkanie ze remont”, spełnić kryteria i dostać najwyższą punktację. A przede wszystkim, trzeba zainwestować w remont.

Urząd Miasta ogłosił kolejną edycję programu, którego celem jest wynajęcie na preferencyjnych warunkach pustostanów. Warunki ubiegania się o mieszkanie w tym trybie są szczegółowo określone. Podstawowym jest kryterium dochodowe.  W przypadku osoby samotnej, dochód nie może być niższy niż 880,45 zł (100% najniższej emerytury) i wyższy niż 3.081,58 zł zł (250% najniższej emerytury).

W gospodarstwie wieloosobowym dochód na osobę nie może być niższy niż 528,27 zł (60% najniższej emerytury) i wyższy niż 1.848,95 zł (210% najniższej emerytury). W przypadku osób niepełnosprawnych, maksymalne stawki dochodu są wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że to kwoty brutto.
Zarobki to jednak nie wszystko. Żeby starać się o mieszkanie w zamian za remont, nie można mieć innego lokalu mieszkalnego, zalegać z czynszem za mieszkanie komunalne lub socjalne oraz bezumownie zajmować miejski lokal. W stosunku do wnioskodawcy miasto nie może mieć także roszczenia regresowego. To sytuacja, w której po wyroku eksmisyjnym z lokalu spółdzielczego lub prywatnego właściciela, lokator nie wyprowadził się z mieszkania, a gmina musiała za niego płacić właścicielowi odszkodowanie.

Złożone wnioski spełniające kryteria, będą oceniać i punktować urzędnicy. Pod uwagę wezmą m.in. sytuację rodzinną, zdrowotną i mieszkaniową, a także realne potrzeby wnioskodawców. Zdarzało się bowiem, że np. osoby samotne chciały wynająć kilkudziesięciometrowe mieszkanie, którego potem nie były w stanie utrzymać. Jedna osoba będzie mogła złożyć wniosek o maksymalnie dwa lokale (więcej o tym tutaj).

Chociaż na pierwszy rzut oka program wygląda atrakcyjnie, trzeba pamiętać, że oferowane w nim lokale są w złym, a często bardzo złym stanie technicznym. To mieszkania, które nie znalazły najemców z listy oczekujących. Spośród 30, tylko w trzech jest centralne ogrzewanie. W wielu nie ma żadnego. W około 1/4 toaleta znajduje się na klatce schodowej. Z koniecznych do wykonania prac są także m.in. naprawa pieców kaflowych lub ich postawienie oraz wyburzenia ścianek. Nisko standard równa się w tym przypadku niskiemu czynszowi.

Oferowane mieszkania znajdują się na terenie całego miasta. Zdecydowana większość zlokalizowana jest w Śródmieściu. Są też lokale z Ligoty, Zawodzia, Szopienic i Bogucic.

Lista mieszkań dostępna jest na tablicy ogłoszeń w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1 w Katowicach, na tablicy ogłoszeń Wydziału Budynków i Dróg (Rynek 1, II piętro), a także na stronie internetowej katowice.eu.

Wypełniony i potwierdzony wniosek trzeba złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców (stanowisko 5 i 6) do 9 marca 2016 r.

W ostatniej edycji programu (wrzesień-październik 2015) na 43 lokale wpłynęło 544 wniosków. Części mieszkań nikt nie chciał. Ostatecznie umowy najmu zostały podpisane z 28 osobami.


Tagi:

Komentarze

 1. Dorota 29 czerwca, 2017 at 8:15 am - Reply

  To jest jakiś żart – dlaczego w Katowicach mogą się starać o takie mieszkanie mieszkańcy innych miast Śląska?? My Katowiczanie nie mamy takiej możliwości żeby np w Chorzowie się starać. To jest niesprawiedliwe…

  • Grzegorz Żądło 29 czerwca, 2017 at 9:17 am Reply

   To jest bardzo logiczne. Każdemu miastu powinno zależeć, żeby przyciągać nowych mieszkańców. Ograniczanie dostępności lokali, zwłaszcza takich do remontu, tylko dla zameldowanych w Katowicach, byłoby zupełnie bez sensu.

   • Dorota 29 czerwca, 2017 at 10:42 am Reply

    Zupełnie się z tym nie zgadzam a wręcz jako mieszkanka Katowic jestem oburzona tym faktem… Miasto w pierwszej kolejności powinno myśleć o mieszkańcach swojego miasta. Więc może mieszkańcy Katowic powinni mieć dodatkowe punkty…

 2. Dorota 14 marca, 2017 at 8:05 am - Reply

  Ciekawe kiedy będą jakies decyzje odnośnie ostatniej „edycji mieszkania za remont”. To juz ponad dwa miesiace. Ciekawi mnie takze co jesli staramy sie o mniejsze mieszkanie niz mowi przedzial metrowy na ilosc osób.

  • Michał 14 marca, 2017 at 7:15 pm Reply

   Też czekam na decyzje, pani z um przez telefon tylko mowi, ze decyzja przyjdzie poczta, niestety mam raczej małe szanse, bo jestem sam, a małych mieszkań jest bardzo mało…

 3. Natalia 22 lutego, 2017 at 10:54 am - Reply

  Czy jest ogólnodostępny regulamin przyznawania mieszkań ?
  Czy tylko można się dowiedzieć w UM ?

  • Grzegorz Żądło 22 lutego, 2017 at 6:35 pm Reply

   Podstawowym dokumentem jest uchwała rady miasta. Ale po wszystkie informacje najlepiej zgłosić się do wydziału budynków i dróg UM.

 4. Kasia 23 września, 2016 at 8:48 am - Reply

  JA dostałam mieszkanie z poprzedniej edycji i w trakcie remontu niestety zrezygnowałam, ponieważ okazało się, ze w mieszkaniu na parterze sa SZCZURY, mieszkanie dość fajna lokalziacja w K-ce jedno z prężnych osiedli ale co z tego, jak prawdopodobnie poprzedni wlasciciel odszedł dobrowolnie bo nie mogl znieść wali ze szczurami (pod brodzikiem masa starego granulatu- trutki)
  O mieszkanie obiegalam się ze związku nieformalnego i nie ma tutaj zadnych ograniczen.

  • nowa 23 września, 2016 at 1:39 pm Reply

   coraz wiecej czytam na temat mieszkanie do remontu,,i coraz wiecej obaw..jak nie pani ze w mieszknaiu byly szczury to ze jak sie nie wyrobi z remontem w ciagu 3 mies.to mieszkanie przepada z apieniadze za remont w ywalone w bloto.jak jest ..moze ktos pdpowiedziec.jestem samotna mama..obecnie wynajmuje mieszkanie i nie mam prpblemu z oplatami..a musze wziasc kredyt,,pozdrawiam

   • Grzegorz Żądło 24 września, 2016 at 9:03 am Reply

    W sytuacji, kiedy z obiektywnych powodów nie udało się zakończyć remontu w ciągu trzech miesięcy, można go przedłużyć o kolejne trzy. Wszystko zależy od konkretnego mieszkania i okoliczności.

 5. Dominika 4 lipca, 2016 at 9:07 am - Reply

  o mieszkanie może się starać jedynie osoba zameldowana w Katowicach ?

 6. Olga 24 czerwca, 2016 at 12:24 pm - Reply

  Interesująca inicjatywa. Oczywiście trzeba by było poznać szczegóły i formalności, żeby się wypowiedzieć więcej. Sam pomysł bardzo ciekawy

 7. K 19 maja, 2016 at 12:55 pm - Reply

  Dodam ze spora tych proponowanych mieszczescenada w ktorymiz niema nawet mozliwosci zronia lazienek z uwagi na drewniane stropy. Talibom takich mieszkan z pewnoscia by nie zaproponowali.

  • Dawid 29 grudnia, 2016 at 12:15 pm Reply

   Jeżeli są drewniane stropy wystarczy dobrze zabezpieczyć folią w płynie ściany podłogi, i urząd spokojnie wyda Ci pozwolenie na wydzielenie łazienki, nawet jak budynek jest wpisany do rejestru zabytków.
   Wiem, bo sam stawiałem nie dawno łazienkę 🙂

 8. K 19 maja, 2016 at 12:48 pm - Reply

  Szkoda że jest to nie jawne. Bo budzi to spore podejzenia i zaczynam sie zastanawiac czy nawet gdybym miala najwyzsza liczbe punktow to jak to sprawdzic

 9. K 19 maja, 2016 at 12:45 pm - Reply

  Witam ja juz.2 razy wnioskoudalo i sie nie udalo. Jestem osobą samotnie wychowujaca 1 dziecko. Za każdym razem uzyskuje ze spelniam kryteria ale ktoś inny uzyskał więcej punktów.

 10. Kasia Kwiatkowska 28 lutego, 2016 at 8:19 pm - Reply

  Jakie są szanse na uzyskanie mieszkania przez parę pozostająca w związku nieformalnym? Czy UM bierze pod uwagę, że na większym metrażu będą mieszkały dwie osoby a nie jedna czy nie ma większego sensu wnioskować o duże mieszkanie?

  • Grzegorz Żądło 1 marca, 2016 at 7:05 pm Reply

   Szansę są, z tego co wiem, rodzaj związku nie ma większego znaczenia. Za to znaczenie ma stosunek liczby osób do powierzchni mieszkania.. Chodzi o to, że jeżeli wnioskodawca deklaruje, że w mieszkaniu, które chce wyremontować będą mieszkać np. dwie osoby, to nie może się starać o 70 czy 80 m kw. Dokładną tabelkę można dostać w UM.

Dodaj komentarz

*
*