Radni uchwalili plan zagospodarowania dla obszaru, na którym ma powstać osiedle z programu Mieszkanie Plus. Kilka uwag zgłosili mieszkańcy, ale wszystkie zostały odrzucone.
Mieszkańcy chcą m.in. ekranów akustycznych i nasadzenia zieleni przy terenie przeznaczonym pod budowę osiedla z rządowego programu Mieszkanie Plus. O tym, że przy ul. Korczaka powstanie nowe osiedle wiadomo już od roku. Będzie to około 500 mieszkań w tzw. domach modelowych. Dzisiaj podczas sesji radni zapoznali się z uwagami dotyczącymi planu zagospodarowania dla działki. Wnieśli je głównie mieszkańcy osiedla Andersa i osiedla Zimowego, które są położone tuż przy planowanej inwestycji. Mieszkańcy najbardziej obawiają się dróg. Bo te mają przebiegać tuż pod ich oknami. Dla skomunikowania osiedla planowana jest m.in. budowa drogi łączącej ulice Korczaka i Deszczową (oznaczona na planie jako symbolem 2KDL). Jednak uwagi dotyczyły drogi publicznej klasy zbiorczej (oznaczona na planie jako symbolem 1KDZ), z której będzie można dostać się bezpośrednio do al. Roździeńskiego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wiadomo już jak będą wyglądać domy z programu Mieszkanie Plus, które staną również w Katowicach
Mieszkańcy wnioskowali o oddzielenie jej od istniejącego osiedla ekranami akustycznymi, ograniczenie hałasu i emisji spalin poprzez nasadzenia drzew oraz krzewów, a także wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów powyżej 3,5 t (oprócz pojazdów komunikacji miejskiej). Poza tym chcieli, żeby miasto przeprowadziło wizję lokalną działek przeznaczonych pod budowę osiedla w celu zweryfikowania istnienia siedlisk zwierząt. Wszystkie uwagi mieszkańców do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zostały odrzucone podczas dzisiejszego głosowania. Jak uzasadniali urzędnicy, dotyczyły one działek nie leżących na terenie objętym planem. Z kolei ostatnia wizja lokalna terenu odbyła się w 2010 roku przy tworzeniu prognozy oddziaływania na środowisko i nie ma potrzeby jej powtarzania. Wszystko wskazuje więc na to, że wkrótce ruszy inwestycja Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Mieszkania mają być gotowe po dwóch latach od momentu wbicia pierwszej łopaty.