Reklama

Mieszkańcy Katowic muszą się przygotować na najwyższą możliwą podwyżkę podatku od nieruchomości

Zdjęcie archiwalne.

G. Ż.
Na najbliższej sesji radni będą głosować nad projektem uchwały w sprawie nowych stawek podatku od nieruchomości, które mają obowiązywać w 2024 roku. Władze miasta zaproponowały, żeby podnieść je o najwyższą możliwą kwotę. Dla mieszkańców oznacza to wzrost wydatków aż o 15%.

Zwykle pod koniec października rada miasta przyjmuje nowe stawki podatku od nieruchomości na kolejny rok. Jest już projekt uchwały w tej sprawie, którym radni zajmą się na najbliższej sesji.

Wynika z niego, że władze miasta proponują podwyżkę o maksymalną możliwą kwotę, która wynika z poziomu inflacji. Ogłoszony przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu 2023 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2022 r. wyniósł 115, co oznacza, że inflacja wyniosła 15%. I właśnie o tyle najwięcej gminy mogą podwyższyć stawki  podatku od nieruchomości. Mogą, ale nie muszą.

W Katowicach mieszkańcy zapłacą najwyższą możliwą stawkę, którą dopuszcza obwieszczenie ministra finansów.

“Przyjęcie zaproponowanych stawek pozwoli na realizację zaplanowanych dochodów z tytułu podatku od nieruchomości w roku 2024 w kwocie 366.500.000 zł oraz realizację zadań i obowiązków nałożonych na miasto Katowice, które z roku na rok ulegają zwiększeniu.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały

Stawka najbardziej powszechnego podatku, od budynków lub ich część wzrośnie z 1 zł/m kw. do 1,15 zł/ m kw. w przypadku budynków mieszkalnych oraz z 28,78 zł/m kw. do 33,10 zł/m kw. w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Z kolei stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wzrośnie z 1,16 do 1,34 zł/m kw.

Projektem uchwały zajmie się w poniedziałek komisja budżetu rady miasta, a w czwartek 26 października wszyscy radni.


Tagi:

Komentarze

 1. tym 20 lutego, 2024 at 3:10 pm - Reply

  PIS PO jedno zło. Przypomnę że Krupa do wyborów szedł jako namaszczony przez PIS a teraz pewnie na fali pod opieką KO byle koryto predłużyć o kolejne lata. tfu

  • gizmo 20 lutego, 2024 at 5:44 pm Reply

   Łapka w górę dla Szymona Krzywoustego.

 2. Mirek 25 października, 2023 at 1:42 pm - Reply

  Ale po co się rozdrabniać? Niech od razu podniosą o 800% i na 3 miesiące będzie spokój. Potem się podniesie znów o 1500%, niezdolnych do opłat eksmituje i pora na cs’a.

 3. Katowiczanka 25 października, 2023 at 10:34 am - Reply

  mnie urząd Miasta psychicznie zniszczył chodziłam przez dwa lata aby zamienić mieszkanie z większego na pokój z kuchnią wielka łaska poniżanie godności człowieka schorowanego wielka łaska urzędniczka powiedziała mi tak tak szybko nie zasiedlimy pani lokalu pytam dlaczego.? Odp padła to nie takie proste trzecie piętro piece na węgiel a moja odpowiedź padła urząd Miasta mógł mi dać takie mieszkanie przez okres 22 lata tam mieszkałam z trójka dzieci dzisiaj jestem osobą niepełnosprawną stopień znaczny a co do opnini prezydenta miasta p.Marcin Krupa jest dla normalnego Kowalskiego nie dostępny tak bardzo pilnują panie sekretarki zapytałam dlaczego nie mogie porozmawiać z prezydentem p Macin Krupa bo jest zajęty albo nie ma prezydenta są jego zastępcy to jedna klika nie życzę tym osobą tego co mnie spodkalo bo nie są w stanie tego unieść psychcznie .

 4. Sebastian 24 października, 2023 at 8:19 pm - Reply

  radni i zarzady miejski spolek kosztują.Pamietajcie p tym idąc na wybory . ile zarabiają możecie sprawdzić w.ich oświadczeniach majątkowych.

 5. Anna 24 października, 2023 at 4:46 pm - Reply

  serio mało im tych podwyżek? patologia mieszka za darmo a ja za własnym mieszkanie będę płacić jak za wynajem…

 6. Normalny55 23 października, 2023 at 5:31 pm - Reply

  spotkamy się na wyborach.Wasze b uzki znikną a zawszę.panie Krupa chwila prawdy nadejdzie razem z powyzszkami.

 7. Katowiczanka 23 października, 2023 at 9:41 am - Reply

  Kolejna “miła” niespodzianka po uchwale rozszerzającej strefę płatnego parkowania, która to podzieliła mieszkańców Katowic na “lepszych” i “gorszych”. Czy ktoś wie, gdzie można znaleźć informacje kto z radnych głosował za? Jak zwykle władze Miasta robią co chcą. Przykre.

 8. Kk 23 października, 2023 at 9:01 am - Reply

  trzeba było nie głosować wna Krupę i jego ekipę sami się nie wybrali!

 9. Marcin Kupa 23 października, 2023 at 7:38 am - Reply

  Z naszych podatków znowu dają podwyżki nierobom z Urzędu Miasta. Wejdźcie na stronę nowej miejskiej spółeczki -Katowickich Inwestycji – ilu tam jest dyrektorów. A jakie w tym mieście są realizowane inwestycje?

 10. Jerzy 22 października, 2023 at 10:38 pm - Reply

  Na kopaczy znajdą się zawsze pieniążki.

 11. Grucha 22 października, 2023 at 7:26 pm - Reply

  Jakie to konkretnie “zadania i obowiązki” ulegają zwiększeniu w przyszłym roku? Kolejny stadion? Dalsze milionowe dotacje na klubik drugoligowy?

 12. mieszakniec 22 października, 2023 at 3:21 pm - Reply

  bydlaki !

Dodaj komentarz

*
*