Reklama

Mieszkańcy Bogucic mogą zmienić swoją dzielnicę

Grzegorz Żądło
A przynajmniej spróbować. Muzeum Śląskie do 20 lipca przedłużyło termin zgłoszeń w konkursie Szychta Kreatywna: zgłoś się! Celem akcji jest wybranie osób,  które mają najlepsze pomysły na zmianę w swojej dzielnicy. Zwycięzcy będą mogli popracować nad nimi na specjalnie zorganizowanych warsztatach.

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby wziąć udział w konkursie, jest miejsce zamieszkania. Pod uwagę brane będą tylko te osoby, które obecnie są albo w przeszłości były mieszkańcami Bogucic.  Muszą być pełnoletnie. Zadanie mają na pozór proste. Muszą napisać pracę, w której opiszą swoje trzy pomysły na zmiany w dzielnicy. Mogą one dotyczyć właściwie wszystkiego. Zarówno architektury i infrastruktury, jak i spraw społecznych, na sprawach kulturalno-artystycznych kończąc. Złożona z pracowników Muzeum Śląskiego komisja wybierze pięć osób, które zostaną zaproszone do wzięcia udziału w warsztatach “Szychta Kreatywna u Nas”. Pierwszy odbędzie się w muzeum w dniach 30-31 lipca. Wezmą w nim udział przedstawiciele Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego. To jednak nie koniec. Jak mówi Alicja Knast, dyrektor Muzeum Ślaskiego, współpraca z Bogucicami ma być stała i szeroka. – Doskonale zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy moderować kwestię rewitalizacji „społecznej”. Zastanawiamy się jak odbudować stosunki społeczne, które zostały tu zaburzone po zmianach w strukturze zatrudnienia – tłumaczy Knast. Dodaje, że lipcowe warsztaty będą tylko pierwszym krokiem na drodze do większej integracji Bogucic z muzeum. – Zaprosiliśmy też ludzi z Gdańska i Krakowa, który zajmowali się rewitalizacją. Po drugim warsztacie, chcemy zorganizować forum dotyczące rewitalizacji w ogóle – zapowiada dyrektor.

Zgłoszenia do konkursu można wysłać na adres [email protected] do 20 lipca.


Tagi:

Komentarze

 1. KOSZUTKA.EU 15 lipca, 2015 at 6:06 pm - Reply

  Wszyscy możemy zmienić nasze dzielnice. A przynajmniej spróbować. Reakcja przyglądającego się biernie urzędu miasta jest zazwyczaj ta sama: próbujcie.

 2. Ormi 13 lipca, 2015 at 4:50 pm - Reply

  Korekta zdania w poprzednim wpisie (opuszczone słowo: tysięcy):
  Szacuję jej pojemność na dwa tysiące, a może i trochę więcej mieszkań i co nie co niezbędnych usług.

 3. Ormi 13 lipca, 2015 at 4:43 pm - Reply

  Jeśli to Muzeum Śląskie jest inicjatorem konkursu na przemiany Bogucic, to mogę podejrzewać, że robi to również w swoim własnym interesie, by szybciej poprawić wygląd swojego otoczenia.
  Otóż na północ od Muzeum, od ulicy Góreckiego do Katowickiej, rozciąga się kilkanaście hektarów bardzo dzikiego terenu z działkami o różnych własnościach – nigdy jeszcze nie piśnięto ani słowa o planach jego kompleksowego zagospodarowania, a po utworzeniu Strefy Kultury z dnia na dzień stał się on dla celów urbanistycznych niezmiernie cennym bardzo eksponowanym fragmentem już centrum Katowic.
  Tam powinna powstać nowa reprezentacyjna, koniecznie mieszkaniowa, dzielnica Katowic dochodząca z czasem do naroża ulic Katowickiej i Markiefki i integrująca się z osiedlem Wajdy po drugiej stronie Katowickiej. Szacuję jej pojemność na dwa, a może i trochę więcej mieszkań i co nie co niezbędnych usług.
  By nie powstał tam zlepek kłócących się osobnych programów mieszkaniowych warto by cały ten teren objęty był jednym wspólnym projektem uzyskanym najlepiej w drodze konkursu jak obiekty Strefy Kultury.
  Zapowiadany konkurs SZYCHTA KREATYWNA i warsztaty mogłyby z tą ideą oswoić tak mieszkańców dzielnicy jak i zachęcić władze Katowic do odpowiednich działań w tym kierunku.
  Szkoda, że nie ma tu więcej miejsca na szersze potraktowanie tej sprawy, tym bardziej, że akurat nie jestem z Bogucic.

Dodaj komentarz

*
*