Reklama

Mieszkańcy alarmują, że zamiast velostrady będą mieszkania. Urzędnicy uspokajają

Redakcja
Inwestor kontra mieszkańcy. W Burowcu trwają protesty dotyczący planowanej inwestycji mieszkaniowej „lex deweloper”. Mieszkańcy alarmują, że w związku z nią może nie powstać zapowiadana velostrada. Urzędnicy uspokajają, że i tak powstanie.

Kolejna odsłona dyskusji dotyczącej kontrowersyjnej dla mieszkańców Burowca inwestycji mieszkaniowej. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, że znana spółka, Grupa Pietrzak, przygotowuje się do złożenia wniosku dotyczącego lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Inwestor chce skorzystać z ułatwień wynikających ze spec ustawy tzw. lex deweloper. Powodem jest niezgodność jego planów z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Teren, na którym mają powstać 5-piętrowe budynki z łącznie 220 mieszkaniami, ma w większości funkcję kolejową.
Plany inwestycyjne Pietrzaka budzą duży niepokój wśród mieszkańców pobliskiego osiedla, a zwłaszcza ul. Mroźnej. W celu zablokowania budowy zawiązała się inicjatywa pod nazwą Zielony Burowiec. Na jej profilu Facebook mieszkańcy poinformowali, że teren po byłej kolei w zasypanym wąwozie miał mieć inne przeznaczenie. 20 maja symbolicznie gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Chodzi o budowę velostrady, która ma połączyć Katowice z Sosnowcem. Okazuje się, że jeden z wariantów jej przebiegu może być już nieaktualny.

Źródło: Zielony Burowiec.

Jak pisze Zielony Burowiec, taka infrastruktura dla rowerzystów „podniesie standard życia mieszkańcom całego miasta, a betonowe bloki mieszkalne, nienaturalnie wepchnięte pomiędzy istniejące osiedla i zastępujące velostradę to zysk tylko dla dewelopera”. Na te obawy odpowiadają urzędnicy. Jak zaznacza Marcin Dworak, oficer rowerowy GZM, nic nie wskazuje na to, że zmianie uległy ustalenia z właścicielem tego terenu. Ten miał zobowiązać się do pozostawienia 5-metrowej rezerwy gruntu na rowerową inwestycję. Poza tym w najgorszym wypadku można będzie zrealizować drugi wariant przebiegu velostrady. – To nie jest tak, że wyznaczyliśmy dokładnie korytarz, którym musimy się poruszać – mówi Dworak i zapewnia: – Przy nowo budowanej infrastrukturze drogowej na potrzeby osiedli mieszkaniowych powstających w ramach programu Mieszkanie Plus możemy wybudować pełnowartościową infrastrukturę rowerową w postaci velostrady.
Miasto na razie też nie przesądza, który z wariantów przebiegu velostrady będzie ostatecznie realizowany. – Ten przebieg powinien uwzględniać stan własności na tym terenie, jego ukształtowanie, jego aspekt prawny i techniczny. Dopiero kiedy ta koncepcja zostanie przygotowana, będziemy wiedzieli, jak dokładnie będzie przebiegała ta velostrada – mówi Michał Mendala z UM Katowice.

Temat velostrady i jej kolizji z prywatną inwestycją będzie z pewnością jednym z wątków, które zostaną poruszone w trakcie zaplanowanego na środę, 27 lipca, posiedzenia komisji rozwoju poświęconego inwestycji z lex deweloper w Burowcu, w którym mają wziąć udział radni, przedstawiciele inwestora i mieszkańcy. Odbędzie się ono o godz. 16.00 w sali 209 w katowickiego urzędu przy ul. Młyńskiej 4. Spotkanie będzie też można śledzić online TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. Mordechaj 27 lipca, 2022 at 6:05 am - Reply

    Ścieżki rowerowe to wasza porażka urzędasy. Pewnie niewiele można zarobić na przetargach tworząc ścieżki dla rowerów.

Dodaj komentarz

*
*