Reklama

Miejsce spotkań dla seniorów powstaje w centrum Katowic

Ł. K.
Nowe miejsce dla seniorów powstaje w ścisłym centrum Katowic. O tym, co będzie się tam działo mają decydować sami zainteresowani. Ma to być miejsce spotkań. Nie tylko ze znajomymi, ale również z ekspertami.

Ruszyła realizacja Katowickiego Centrum Seniora w Katowicach. Lokal przy ul. Słowackiego 27 jest w trakcie remontu. Dzisiaj po raz pierwszy seniorzy mogli wejść do środka. – Będzie to przede wszystkim siedziba katowickiej rady seniorów, ale też miejsce spotkań dla seniorów, a więc mieszkańców miasta w wieku 60+. Po prostu będzie tutaj można przyjść z ulicy, bez zapisywania się. Wypić kawę czy herbatę, poczytać gazetę, porozmawiać ze znajomymi. Ale też zapisać się na ciekawe warsztaty, spotkanie z dietetykiem, pediatrą – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej UM Katowice. Urzędnicy liczą na to, że pomysły będą wypływały od samych zainteresowanych. Ma je podsuwać też Rada Seniorów Miasta Katowice. W Centrum Seniora mają się odbywać różnego rodzaju warsztaty oraz szkolenia. Prezydent Marcin Krupa podkreśla, że seniorzy w mieście powinni być aktywni. W Katowicach co czwarta osoba  jest seniorem, czyli przekroczyła 60 lat. – Zmiany demograficzne w całej Polsce to fakt. Nasze społeczeństwo się starzeje i dotyczy to także Katowic. To ważne, by ludzie starsi, pomimo zakończenia aktywności zawodowej, nadal odgrywali aktywną rolę w naszym społeczeństwie, uczestniczyli w życiu społecznym i mieli możliwość w ciekawy sposób spędzać swój wolny czas – mówi prezydent.

Lokal o powierzchni prawie 100 metrów kw. zostanie wyremontowany, a pomieszczenia mają być dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Remontu będzie kosztował ok. 120 tys. zł, a łączny koszt wyposażenia wyniesie prawie 46 tys. zł. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs dla organizacji pozarządowej, która będzie zarządzała Centrum Seniora. Wyłoniona organizacja otrzyma roczną dotację na realizację zadania w wysokości 196,8 tys. zł. Otwarcie centrum jest planowane na kwiecień 2019 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*