Reklama

Miasto nie będzie już stawiać pojemników na plastikowe nakrętki

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice nie będzie już finansował montażu metalowych pojemników na plastikowe nakrętki. Jeszcze nie wiadomo co stanie się z tymi, które już stoją. Jak tłumaczą urzędnicy, powodem zmian jest unijna dyrektywa, zgodnie z którą najpóźniej w połowie przyszłego roku nakrętki mają być złączone z butelką czy kartonem i w takim zestawie trafiać do recyklingu.

W tegorocznej edycji “zielonego budżetu” w Katowicach dwie osoby złożyły wniosek o montaż pojemnika na plastikowe nakrętki. Czerwone serca, bo taki kształt najczęściej mają pojemniki, wrosły na stałe w krajobraz polskich miast i miasteczek. Wygląda jednak na to, że zbliża się koniec takich inicjatyw.

Mieszkanki Katowic chciały, żeby miasto postawiło pojemniki przy ul. Sowińskiego na os. Paderewskiego i ul. Marcinkowskiego w Zawodziu. Obydwa wnioski zostały odrzucone na etapie weryfikacji merytorycznej.

“Realizacja zadania nie spełnia wymogów celowości, gospodarności i racjonalności wydatkowania środków publicznych. W połowie 2024 r. wchodzi w życie dyrektywa Unii Europejskiej SUP w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zgodnie z którą od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej UE powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju – butelki czy kartonu. Tym samym z obiegu znikną zbierane obecnie (oddzielnie od opakowania) nakrętki” – napisał w uzasadnieniu wydział kształtowania środowiska UM Katowice.

Na terenie Katowic pojemniki stawiały różne instytucje, nie tylko miasto. Jeden kosz na nakrętki powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego, a jeden z Zielonego Budżetu (Wełnowiec-Józefowiec i Zawodzie). Kolejny został postawiony przez MPGK na Placu Szewczyka. Jeszcze inne montowały fundacje.

Jeśli chodzi o kwestię obsługi, to miasto nie obsługuje pojemników na nakrętki, jest to inicjatywa różnych fundacji zbierających w ten sposób środki na swoją działalność statutową. Jednostki te we własnym zakresie organizują proces – przez montaż pojemników po ich opróżniania. Często także samodzielnie pojemniki zakupują. Wspomniana dyrektywa unijna ma wejść w życie w połowie przyszłego roku, także stawianie nowych pojemników jest niezasadne. Natomiast co do przyszłości już posadowionych – decyzje jeszcze nie zapadły – poinformowała nas Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice.

Unijne przepisy mają na celu zwiększenie ilości plastiku, który trafi do recyklingu. Wiele firm w Polsce już zaczęło produkować butelki i kartony z trwale przytwierdzoną nakrętką. W połowie 2024 roku już wszystkie opakowania z nakrętkami mają tak wyglądać.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*