Reklama

Miasto dofinansuje remonty czterech kościołów

Grzegorz Żądło
Na najbliższej sesji radni zdecydują o podziale ponad miliona złotych na dotacje na  prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Wśród pięciu wybranych obiektów znalazły się cztery kościoły.

Najwięcej, bo 400 tys. zł, dostanie parafia katedralna pw. Chrystusa Króla. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont konserwatorski elewacji kopuły, wymianę pokrycia dachu i remont konstrukcji dachowej.

Na 260 tys. zł może liczyć parafia pw. Św. Jana i Pawła Męczenników w Dębie. Dotacja zostanie wykorzystana na zabezpieczenie i wzmocnienie konstrukcji i pokrycia dachu wieży oraz wymianę drewnianych podestów i schodów kondygnacji w wieży kościoła. Ponadto remont i konserwację przejdzie wieża na poziomie dzwonów. Wymieniona zostanie konstrukcja i pokrycie daszków nad wejściami do kościoła i kaplicą zewnętrzną na elewacji absydy prezbiterium kościoła. Wymienione będę obróbki blacharskie daszków, gzymsów i zwieńczeń elewacji kościoła.

Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Panewnikach dotację w wysokości 200 tys. zł ma przeznaczyć na prace konserwatorskie zewnętrznej stolarki drzwiowej Bazyliki pw. Św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP.

Ostatnią parafią, która dostanie dofinansowanie z miasta, jest kościół pw. Św. Józefa w Załężu. 121.695 zł zostanie przeznaczonych na konserwację organów.

Miasto przekaże też 50 tys. zł wspólnocie mieszkaniowej budynku przy ul. Kobylińskiego 5 na remont elewacji.


Tagi:

Komentarze

  1. Michał 17 lutego, 2019 at 8:12 pm - Reply

    oj, jakby nie dali publicznej kasy to nie pójdą do nieba 😀

  2. Iza 17 lutego, 2019 at 12:47 pm - Reply

    A ile odremontowano zabytkowych kamienic zamieszkałych przez Katowiczan?

Dodaj komentarz

*
*