Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia nie kupi energii dla ponad 300 miast, gmin i instytucji, które stworzyły grupę zakupową. W środę zapadła decyzja o jej rozwiązaniu. Powodem jest zbyt wysoki koszt energii, jaki zaproponowały firmy biorące udział w przetargu na jej dostawę. Trwają przygotowania do powołania nowej grupy zakupowej, która podejmie decyzję w sprawie ewentualnego przetargu na zakup energii jedynie na 2019 rok.
Przypomnijmy, że do przetargu przystąpiły trzy podmioty: Tauron Sprzedaż, Energa Obrót oraz ENEA. Najkorzystniejsza cenowo była oferta spółki Tauron Sprzedaż – 402 138 374, 54 zł. To o ponad 65 mln zł więcej niż na zakup energii planowała przeznaczyć grupa zakupowa. Stąd decyzja, aby nie rozstrzygać obecnego przetargu na lata 2019-2020.
Zapadła decyzja o powołaniu do życia nowej grupy zakupowej. W najbliższym czasie miastom, gminom oraz spółkom zostaną przesłane deklaracje przystąpienia do nowego podmiotu.
Rozwiązaną w środę grupę zakupową tworzyło 307 podmiotów. To nie tylko miasta i gminy metropolii oraz ich jednostki organizacyjne, ale też miejscowości spoza GZM, jak Lubliniec, Rydułtowy, Wielowieś, Ornontowice, Zawiercie.
Energia elektryczna kupiona w przetargu miała być dostarczana m.in. do stadionów w Tychach, Gliwicach, Zabrzu, do wielu szkół, szpitali, domów dziecka, a także do Parku Śląskiego, Muzeum Śląskiego, Filharmonii Śląskiej i Stadionu Śląskiego.
Metropolitalna grupa zakupowa, w ciągu dwóch lat trwania umów, chciała zamówić łącznie prawie 1 terawatogodzinę (TWh) energii elektrycznej.