Reklama

Metrobilet coraz bliżej. Jest porozumienie metropolii i marszałka

Łukasz Kądziołka
Zapowiadany wiele miesięcy temu metrobilet pojawi się w końcu w ofercie. Dzięki niemu mieszkańcy nie będą musieli kupować osobno biletu na pociągi Kolei Śląskich i komunikację miejską ZTM. Porozumienie władz województwa i metropolii ma przynieść „normalność”.

O metropolitalnym bilecie władze Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii informowały już kilka miesięcy temu podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Od tamtej pory trwały rozmowy pomiędzy GZM i władzami województwa. Obie strony miały ustalić przede wszystkim jak będzie wyglądał podział kosztów przy realizacji nowej oferty transportowej.
Chociaż metrobilet od początku był pomysłem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, to podpisaniem wiążącego porozumienia pochwaliły się władze województwa.

Marszałek Jakub Chełstowski i członek zarządu woj. śląskiego, Michał Woś.
Marszałek Jakub Chełstowski i członek zarządu woj. śląskiego, Michał Woś.

Jak mówi Michał Woś, członek zarządu woj. śląskiego, jeden bilet na wszystkie środki komunikacji przyniesie normalność. Rozmowy trwały tak długo, bo chodziło o pieniądze. – Dopracowywaliśmy szczegóły podziału nie tyle zysków, co kosztów. Trzeba pamiętać, że transport publiczny to jest ta forma zadania publicznego, która wymaga ciągłego dofinansowywania. W taki sposób przeprowadzaliśmy rozmowy, żeby żadna ze stron nie czuła się w sposób niesprawiedliwy dotknięta czy nadmiernie obciążona – tłumaczy Woś.

Województwo odpowiada za połączenia kolejowe, a metropolia za pozostałe – autobusowe, tramwajowe i trolejbusowe. Koleje Śląskie są już gotowe do wprowadzenia metrobiletu. Zarząd Transportu Metropolitalnego potrzebuje jeszcze kilku lub kilkunastu dni. – W tej chwili jesteśmy już na etapie końcowym, czyli przygotowaliśmy nasz system ŚKUP do tego, aby mógł sprzedawać te bilety. Potrzebne były jeszcze porozumienia, które obecnie zostały przyjęte zarówno przez zarząd województwa, jak i przez metropolię – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odpowiedzialny za sprawy związane z transportem i komunikacją. Obie strony nie zdradzają, ile dokładnie trzeba będzie dopłacić do metrobiletu. Wiadomo, że w tegorocznym budżecie na integrację komunikacji GZM zabezpieczył 3,5 mln zł.

Przypomnijmy, że metrobilet to zintegrowany bilet miesięczny. Posiadacz biletu  będzie mógł korzystać ze wszystkich środków transportu – kolei, autobusów, tramwajów i trolejbusów – w jednej z wybranych stref lub w ramach całej sieci na terenie metropolii. Najmniej zapłacą osoby poruszające się w granicach Katowic. Tu już działa tzw. bilet katowicki w cenie 119 zł. W pozostałych pięciu strefach tzw. dojazdowych trzeba będzie zapłacić 179 zł, a nieograniczone podróżowanie po całej metropolii to koszt 229 zł miesięcznie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*