Cztery szpitale i uzdrowiska należące do województwa śląskiego mają zostać wystawione na sprzedaż. Marszałek chce się ich pozbyć, bo są w trudnej sytuacji finansowej. Niedługo rozpocznie się wycena placówek. Zgodę na ich sprzedaż muszą wyrazić radni sejmiku.
Zarząd województwa zdecydował, że na sprzedać mają trafić Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. dr Adama Szebesty w Rabce Zdroju, Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój, Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności im gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu oraz Ośrodek Leczniczo-Rehabilitacyjny „Bucze” w Górkach Wielkich. Stuprocentowym udziałowcem wszystkich tych spółek jest województwo śląskie. Ile są warte? Na to pytanie ma odpowiedzieć firma, która przeprowadzi wycenę i analizę prawną majątku uzdrowisk. Później zostanie przygotowane tzw. memorandum. Kolejnym krokiem będzie zgoda sejmiku na sprzedaż. Dopiero potem będzie można ogłosić przetarg na sprzedaż udziałów bądź przystąpić do negocjacji z potencjalnymi partnerami.
Dlaczego marszałek chce się pozbyć uzdrowisk? Oficjalnie “wpisuje się to w przekształcenia w jednostkach służby zdrowia samorządu województwa, których celem jest lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału oraz dostosowanie oferowanych doświadczeń do potrzeb rynku.”
Ale główny powód to zła sytuacja finansowa uzdrowisk. Przy bardzo napiętym budżecie województwa, nie ma szans na ich dokapitalizowanie. – Plany zbycia udziałów są związane z sytuacja finansową tych spółek uzdrowiskowych, która może wymagać kolejnego podniesienia kapitału zakładowego – przyznaje Witold Trólka z biura prasowego UMWŚ. Dodaje, że zarząd województwa będzie się koncentrować na jednostkach strategicznych, jak Szpital św. Barbary w Sosnowcu, wojewódzkie szpitale w Bielsku-Białej i Częstochowie, Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich czy Szpital Urazowy w Piekarach Śląskich. – Są to największe zakłady zarówno w kontekście oferowanej gamy usług medycznych, posiadanego wysokospecjalistycznego sprzętu medycznego, zatrudnionej kadry medycznej oraz ilości łóżek szpitalnych, a także zakłady wykonujące specjalistyczne usługi, pełniące w regionie ważne funkcje zabezpieczenia zdrowotnego – tłumaczy Witold Trólka.
Cztery uzdrowiska to nie jedyne placówki służby zdrowia, których chce się pozbyć samorząd wojdwództwa. W grudniu radni sejmiku podjęli uchwały, które zezwalają na sprzedaż Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu i OLK Poradni Specjalistycznych w Sosnowcu.
Zdjęcie: Uzdrowisko Goczałkowice. Fot. gozdroj.pl
Ponad 122 mln złotych kredytu zaciągnięte na Stadion Śląski, a konkretnie na zadania: „Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie” oraz „Dokapitalizowanie Spółki z o.o. Stadion Śląski w Katowicach”
Co tam Uzdrowiska… Ludzie będą płacili ciężką kasę prywaciarzom za zabiegi… A kogo nie bedzie stać – pójdzie sobie na Stadion Śląski.. Chyba po to żeby z korony się rzucić na murawę.