Reklama

Marcin Krupa przewodniczącym Zgromadzenia GZM

Marcin Krupa. Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic Marcin Krupa został przewodniczącym Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To jego powrót na to stanowisko po prawie 7 latach.

Po raz pierwszy Krupa został przewodniczącym Zgromadzenia GZM 12 września 2017 roku, tuż po powstaniu Metropolii. Stało się to dwa tygodnie po pierwszym posiedzeniu Zgromadzenia, na którym prezydent Katowic nie zdobył odpowiedniego poparcia kolegów i koleżanek samorządowców. Wprawdzie głosowała na niego ponad połowa gmin (22), ale nie uzyskał podwójnej większości (czyli zagłosowały za nim gminy, które łącznie nie miały ponad połowy mieszkańców metropolii). Przeciw było 5 gmin, wstrzymało się 14.

Konieczne było kolejne głosowanie i dlatego prowadzący obrady najstarszy członek zgromadzenia Joachim Bargiel (wójt Gierałtowic) zarządził przerwę. Po niej przerwał posiedzenie na dwa tygodnie. Marcin Krupa mówił wtedy, że pewno nie będzie kandydował na przewodniczącego. Zaraz jednak dodał, że polityk “nigdy nie mówi nigdy”.

Dwa tygodnie później przewodniczącym już został. Przez lata żywił jednak urazę do władz GZM, a Katowice były z Metropolią na cichej, wojennej ścieżce. Cichej, bo oficjalnie wszyscy zapewniali, że współpracują, rozmawiają i w ogóle wszystko jest w porządku. Nie było. W wielu kwestiach Katowice miały inne zdanie niż większość gmin i sama GZM. Krupa praktycznie nie pojawiał się na sesjach Zgromadzenia. Najczęściej wysyłał na nie wiceprezydenta Waldemara Bojaruna albo pracowników urzędu.

Teraz to się zmieni, bo prezydent Katowic ponownie został przewodniczącym Zgromadzenia GZM i będzie prowadził obrady. Tym razem jego wybór przebiegł bez problemu. “Za” głosowali delegaci z 36 gmin, a jeden się wstrzymał (zapewne sam prezydent).

Po wyborze, Marcin Krupa zapowiedział, że będzie wsłuchiwał się w potrzeby zarządu i gmin GZM. – To będzie bardzo ciekawy czas. To rok, w którym będziemy chcieli jakichś zmian w kwestii funkcjonowania GZM, bo takie informacje dostaliśmy z rządu. Jeżeli uważamy, że powinno się coś zmienić, to jest najlepszy czas, żeby takie zmiany przygotować. Żeby może podążać nową drogą w funkcjonowaniu Metropolii – mówił Krupa.

Zgodnie z niepisaną tradycją, przewodniczący Zgromadzenia GZM pełnią swoją funkcję rok. Potem na to stanowisko wybierany jest przedstawiciele innego podokręgu Metropolii.

Podczas dzisiejszej sesji wiceprzewodniczącymi Zgromadzenia GZM zostali prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka i prezydent Tychów Maciej Gramatyka.


Tagi:

Komentarze

  1. grzegorz 30 maja, 2024 at 1:24 pm - Reply

    Fachowcy jednym slowem

Dodaj komentarz

*
*