Reklama

Marcin Krupa obiecuje 57 km nowych dróg rowerowych, ma plan na velostradę do Sosnowca i chce zadaszyć A4

Łukasz Kądziołka
Prezydent Katowic przedstawił dzisiaj kolejne punkty swojego programu wyborczego. Marcin Krupa chce w ciągu 5 lat wybudować 57 km nowych dróg rowerowych, wymienić kostkę na asfalt i stworzyć 5 punktów park&ride przy przystankach kolejowych.

Dzisiaj odbyła się druga w tym tygodniu konferencja prasowa Forum Samorządowego i Marcin Krupa. Prezydent przedstawił swoje plany na następną kadencję, jeśli wygra wybory. Mówił przede wszystkim o rozwiązaniach transportowych, więc nieprzypadkowo na miejsce spotkania z mediami wybrano dworzec autobusowy przy ul. Sądowej. Plany są ambitne, biorąc pod uwagę, że niektóre z punktów programu weryfikuje rzeczywistość. Marcin Krupa zaczął od infrastruktury rowerowej.

57 kilometrów i asfalt zamiast kostki

Ubiegający się o reelekcję prezydent zamierza w ciągu 5 lat wybudować 57 km dróg rowerowych. – Od 2015 roku wybudowaliśmy ponad 50 km dróg rowerowych w naszym mieście. Dzisiaj mamy już plany na budowę kolejnych dróg rowerowych i velostrad (velostrady to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – przyp. aut.). Ta liczba 57 kilometrów, którą podałem, jest realna i wynika z naszych założeń na przyszłość – mówi Marcin Krupa. Jak wyliczyły Rowerowe Katowice, w 2023 roku udało się wybudować 3,5 km infrastruktury dla rowerzystów.


Kolejnym rowerowym punktem w programie Krupy jest wymiana nawierzchni na już istniejących drogach. – Z kostki, nawet tej fazowanej, na asfalt. Tak, żeby jazda na rowerze była jeszcze bardziej komfortowa – zapowiada. Żeby rowerzystom było wygodniej, miasto ma ponosić wyższe koszty.  – Uważam, że dzisiaj możemy podejść nieco szerzej do tego tematu, zgodnie z oczekiwaniami rowerzystów. Wymienić na nawierzchnię nierozbieralną. Jeżeli będzie potrzeba wykonania jakichkolwiek prac podziemnych, to zobligowałem się do tego, że będziemy taką nawierzchnię na koszt miasta wymieniali – dodaje prezydent. Choć miasto ledwo co odrzuciło wniosek rady dzielnicy Śródmieście dotyczący takiej wymiany na ul. Wita Stwosza i ul. Kochanowskiego. Jak wynika z odpowiedzi wiceprezydenta Bogumiła Sobuli, nawierzchnia na tych ulicach jest w dobrym stanie i nie wymaga wymiany.

Przy okazji rowerowych tematów zapytaliśmy też prezydenta o velostradę Katowice-Sosnowiec. Jak stwierdził Marcin Krupa, ten projekt nie był dla niego solą w oku. – Już od dawna mam plany rozwiązań komunikacyjnych dla velostrady przebiegającej w kierunku Sosnowca z centrum naszego miasta, idące po działkach będących własnością miasta. Nie musimy od nikogo kupować, bo ta velostrada będzie szła po działkach miasta Katowice. Mamy przeprowadzone całe studium. W oparciu o nie będziemy robili projekt i realizowali tę inwestycję – zapowiada.

Zadaszenie autostrady A4 i pomysły dla kierowców

Kolejne zapowiedzi to zadaszenie autostrady A4 i udostępnienie terenu nad autostradą dla mieszkańców. Ma to objąć odcinek od AWF-u aż do ul. Wita Stwosza. – Chcę się tego podjąć. Toczyłem już rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad o możliwości zadaszenia i lepszego zaekranowania odcinka autostrady, który przebiega przez środek naszego miasta. W tym zakresie będę dalej działał – mówi prezydent Krupa.


Z pomysłów skierowanych do kierowców powtórzył zapowiedzianą podczas konwencji budowę 2700 miejsc postojowych w 40 lokalizacjach. Parkingi miałyby być wykonane z płyt ażurowych. – Myślimy tu przede wszystkim o osiedlach mieszkaniowych. To, jak dzisiaj parkują mieszkańcy, jest nie do końca akceptowalne. Rozjeżdżą trawniki i miejsca, które są przeznaczone na rekreację – mówi.

Wśród zapowiedzianych inwestycji jest też budowa małych centrów przesiadkowych. Punkty park&ride miałyby się pojawić przy nowych przystankach kolejowych, czyli w Podlesiu, Kostuchnie, Ochojcu i Murckach. Piąty z zapowiedzianych punktów ma służyć mieszkańcom os. Witosa. Na razie trudno jednak mówić o tym, że jego realizacja mogłaby zacząć się w ciągu 5 lat, ponieważ plany przebudowy linii E30, łączącej Katowice z Gliwicami, są bardzo odległe. Do tej pory zakończyła się realizacja studium wykonalności.

Lodowisko przy stadionie i przyszłość Bukowej

Wśród zapowiadanych inwestycji Marcin Krupa wymienił też te sportowe. Między innymi nowe lodowisko przy stadionie miejskim. – To będzie się zaliczało do tych trudnych, lecz nie niemożliwych. Trzeba wrócić do rozmów związanych z budową centrum lodowego, ponieważ te rozmowy były prowadzone jeszcze z poprzednią ekipą rządzącą – mówi prezydent Katowic. Na razie konkretów brak, ale plan jest taki, żeby we wspomnianym centrum znalazło się lodowisko dla drużyny hokeja GKS-u Katowice.

Zapowiedział też, że obecny stadion miejskiego klubu nadal będzie mu służył. – Stadion przy Bukowej nie będzie przeznaczony do rozbiórki. Może jego trybuny tak, bo nie spełniają swojej funkcji, ale ta przestrzeń musi być wykorzystywana nadal dla sportu – mówi. Na Bukowej mieliby się szkolić dzieci i młodzież.


Tagi:

Komentarze

 1. Rosomak 27 lutego, 2024 at 5:13 pm - Reply

  Niespełniony kolaż z tego Krupy, chociaż rowerkiem służbowo raczej nie pedałuje

  • kukura 27 lutego, 2024 at 6:09 pm Reply

   a co, wyklejanki robi Krupa?

 2. Rexen 24 lutego, 2024 at 11:38 pm - Reply

  w 2015 obiecał tramwaj na południe, miał być ukończony w 2018. mamy rok 2024 i budowa się nawet nie zaczęła. bezczelny kłamca

 3. Darek 24 lutego, 2024 at 9:11 am - Reply

  Zrobić jeszcze płatny przejazd przez tunel w Kato. :)do Sosnowca dla rowerów miała być połączona z bedzinem i Czeladzi fajnie nie będzie korków na rozdzieniu:)

  • mieszkaniec 24 lutego, 2024 at 10:58 am Reply

   kiedyś był w planach tramwaj na Rozdzienskiego… po co przecież S86 utrzymuje GDDKIA.

   Czy w Poznaniu szybki Tramwaj tzw. PST wybudowało GDDKIA? Nie, miasto

 4. Filip 23 lutego, 2024 at 11:54 pm - Reply

  Czego oczekuje przeciętny mieszkaniec przeciętnego miasta:

  – dobrej jakości dróg publicznych bez dziur i kolein, na bieżąco serwisowanych i sprzątanych
  – odpowiedniej ilości parkingów bez opłat, żeby miał gdzie zaparkować auto idąc do pracy, szkoły, robiąc zakupy
  – schludnej, bezpiecznej i cywilizowanej okolicy, żeby nie bał się zaczepek ze strony meneli, cyganów i innych przedstawicieli narodów bliskiego wschodu

  Co dostaje w ramach obietnic wyborczych, które są mniej prawdopodobne do spełnienia niż październikowa prognoza pogody na dowolny dzień lipca:
  – Zrobimy dach nad A4 (jakby to komukolwiek było potrzebne)
  – Zrobimy rowerową autostradę do Sosnowca (lepszego kierunku nie było xD) dla max 60-ciu kolarzy na dzień
  – Owocowe czwartki i młody, dynamiczny zespół

  Jest mi wstyd, że stolica Górnego Śląska jest rządzona przez kogoś, kto nadaje się co najwyżej na zastępcę dyrektora PGRu. Te „radosne” i „uśmiechnięte” fajnopolackie pomysły nie sprawiają, że funkcjonowanie w obecnych Kato jest inaczej smutne, ciężkie i drogie. Idźcie po rozum do głowy.

  • Mieszkaniec 24 lutego, 2024 at 12:11 pm Reply

   Zupełnie się nie zgodzę. Miasto przez którego środek przechodzą dwie drogi szybkiego ruchu (DTŚ i A4) jest mało przyjazne do zamieszkania. Dla przyjezdnych z Sosnowca czy Mikołowa – super, bo mają dobre, szerokie drogi wprost do np. pracy. Pytanie, jakie trzeba sobie zadać, to komu to służy? Mieszkańcom czy bardziej przyjezdnym? Kto wybiera radnych, prezydenta? Mieszkańcy (zameldowani), czy przyjezdni? Nie ma możliwości aby parkingi miejskie w centrum i przyległych dzielnicach były i darmowe, i dostępne. To się wyklucza. I dowód mamy od grudnia – nagle miejsc parkingowych nie brakuje – owszem, są płatne, ale dla kogoś kto tu płaci podatki te ceny są symboliczne. Dla mnie jako mieszkańca to też super wygodne, od grudnia praktycznie nie trzeba szukać miejsca. Wiadomo na podstawie licznych doświadczeń innych miast głównie z Europy Zachodniej – budowa dróg i kolejnych parkingów nie rozwiązuje problemu a wprost przeciwnie. Nie będę o tym pisać, bo i w tym portalu i w wielu innych miejscach było to już wałkowane. Cieszę się, że Katowice – owszem, zgodzę się, że dość nieudolnie, ale najważniejsze, że powiedziały STOP takiej polityce przynajmniej w kwestii darmowego parkowania. To czego sobie życzysz jest nierealne i doprowadza tak naprawdę do degradacji miasta (parkingi, rozbudowa dróg) – owszem, cieszyć się będzie, ale tylko ktoś kto nie mieszka w Katowicach lub mieszka na obrzeżach. W kwestii bezpieczeństwa – pełna zgoda. Problemy wskazałbym też inne – komunikacja publiczna, ale na poziomie Metropolii i w ramach południowych dzielnic Katowic. Więc w naszym przypadku to bardziej zadanie dla władz Metropolii, a nie Katowic. Co do zakrycia autostrady A4 – pomysł jest bardzo dobry i potrzebny – autostrada rozrywa centrum i generuje hałas właściwie 24h/7 dni w tygodniu. Dla mieszkańców okolicznych mieszkań oraz osób chcących wypoczywać w Parku Kościuszki to raczej temat bardzo ważny i wielokrotnie był już podnoszony przez mieszkańców (pisała też o tym Redakcja tego portalu), więc kiepsko znasz miasto jak na kogoś kto ma się wypowiadać, czego sobie życzą mieszkańcy. Może raczej czego życzysz sobie Ty i Twoja wygoda?

  • mieszkaniec 24 lutego, 2024 at 10:55 am Reply

   to jest małomiasteczkowe…. zobacz sobie historie transport Warszawy. 15min ale dojechać do do centrum, a nie iść pieszo. Pieszo to w małym miasteczku można chodzić i parkować na każdym wolnym pustkowiu.

  • kukura 24 lutego, 2024 at 8:11 am Reply

   tak tak brumbrumku. parking najlepiej pod biurko w pracy.

 5. mieszkaniec 23 lutego, 2024 at 10:20 pm - Reply

  kłamca i oszust wstydu nie ma . deweloperzy ! sponsorują mu kolejną kampanię wyborczą za tereny które im oddał za darmo!

 6. mieszkaniec 23 lutego, 2024 at 10:10 pm - Reply

  krupa won !

 7. Maed 23 lutego, 2024 at 8:55 pm - Reply

  5 lat temu obiecal:
  – zachodnia obwodnicę miasta, czyli przedłużenie Bocheńskiego
  – wielopoziomowy parking w centrum (no chyba że to coś na Tylnej Mariackiej nazwiemy parkingiem)
  – tańszą i sprawniejsza komunikację miejska
  – przebudowę wylotu tunelu od Sosnowca
  – nowe parki
  – oferty pracy dla seniorów
  itp itd

  Może zrobil kompleks sportowy na Asnyka i centra przesiadkowe, ale ile są warte jego obietnice to widać…

  • mieszkaniec 23 lutego, 2024 at 10:58 pm Reply

   teraz wpadł na pomysł że trzeba budować… baseny.
   W końcu ma plan. A to już ostatnia kadencja.

   Chyba większość tych problemów by znikło jakby zadbał o komunikację. Komunikacja to podstawa większego miasta. Jeżeli 15 min ma być na Dojście pieszo to mówimy o małym miasteczku. W większym myślą 15 min od końca miasta do cemtrum.

 8. Leszek 23 lutego, 2024 at 7:52 pm - Reply

  Zwężenie ul. Korfantego, terror parkingowy w zamian budowa ścieżek rowerowych… Na prawdę wybraliście takiego kreatyna? :/ ocknijcie się ludzie bo kwiecień coraz bliżej.

  • kukura 24 lutego, 2024 at 8:13 am Reply

   tarot parkingowy… brumbrumek jeździ zastraszony.

   tacy kretyni jak pan wybrali kretyna.

   • Leszek 24 lutego, 2024 at 3:02 pm Reply

    Ale się odkleiłeś człowieku

 9. Sebastian 23 lutego, 2024 at 7:48 pm - Reply

  kto w tych wyborach popiera pana Krupę , bezpartyjnego samorzadowca. PiS poprzednio, KO w tym ” sezonie” , rozumiem że kolejnym razem ….
  Sąsiedzi czas na zmiany w naszym mieście.

 10. kukura 23 lutego, 2024 at 2:49 pm - Reply

  czego ten cymbał nie obieca…

  • Asia 23 lutego, 2024 at 10:28 pm Reply

   kogo tym razem obrażasz? prezydenta, innego kandydata, samego siebie. a może samego redaktora. zdecyduj się. od tego zależy czy cię pan redaktor cię ocenzuruje?

   • kukura 24 lutego, 2024 at 8:17 am Reply

    wystarczy przeczytać tytuł artykułu, uruchomić jedną synapsę w mózgu i odpowiedź na pytanie – o kim pisze w komentarzu sama się nasunie.

    • Asia 24 lutego, 2024 at 9:30 pm Reply

     nie masz szacunku dla innych ludzi. próbując obrażać innych leczysz własne deficyty emocjonalne. być może intelektualne, szkoda czasu żeby zgłębiac. redaktorowi widocznie potrzebny jest ratlerek dlatego cię toleruje.

 11. Roland 23 lutego, 2024 at 2:10 pm - Reply

  Na odcinku przez Burowiec NIE będzie w takim razie VELOSTRADY (jej parametry techniczne są jednoznacznie zdefiniowane w uchwale GZM), tylko DROGA ROWEROWA Z NISKIMI PARAMETRAMI, wijąca się pomiędzy budynkami jakie zaplanuje na działce 4x500m deweloper.
  Tak, to prawda, że miasto nie odsprzedało tych terenów, natomiast nie skorzystało skutecznie z prawa ich pierwokupu (choć wiadomo było o planie velostradzie po kolei wąskotorowej w tym miejscu od przynajmniej 2018 r.).
  Generalnie miasto zrobiło na Burowcu chyba już wszystko, co się da, aby zaprzyjaźniony biznesmen zrealizował kolejnego dila na działce w mieście, a cała reszta to tylko ściema. Prezydent tu robi za brokera.

 12. mieszkaniec 23 lutego, 2024 at 2:07 pm - Reply

  A czy nie miało być Las Vegas??

 13. uzurpator 23 lutego, 2024 at 12:56 pm - Reply

  57 km w 5 lat? Ho ho ho! Panie Prezydencie! Nie rozpędzajmy się za bardzo.
  Przypominam – z okazji węzła za 317 baniek UM zapomniał o 700 metrach ścieżki i chodnika łączącego Kolistą z kładką pod Rojberem.

 14. Andrzej 23 lutego, 2024 at 12:49 pm - Reply

  Od pięciu lat nie mogą wyrzeźbić kawałka drogi na Granicznej a ten będzie kilometry obiecywał.
  I velostrada do Sosnowca, co nam po studium jak teren pod nią sprzedaliście Pietrzakowi na patodomki.

  • Łukasz Kądziołka 23 lutego, 2024 at 1:24 pm Reply

   Miasto nie sprzedało terenu Pietrzakowi, tylko lobbowało za uchwałą lex deweloper w tej sprawie.

Dodaj komentarz

*
*