Reklama

Lotnisko w Pyrzowicach odprawiło już w tym roku 5 mln pasażerów. To historyczny rekord

Zdjęcie: Jakub Mańka/biuro prasowe Katowice Airport

Redakcja
W piątek 3 listopada na lotnisku w Pyrzowicach został obsłużony pięciomilionowy pasażer w roku kalendarzowym. To rekord w historii Katowice Airport.

Pięciomilionową pasażerką została pani Aleksandra, która przyleciała do Pyrzowic z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii lotniczej Wizz Air.

Kończący się powoli 2023 rok będzie dla katowickiego lotniska rekordowy. Zamkniemy go znakomitym wynikiem ponad 5,5 mln obsłużonych pasażerów. Prognoza na przyszły rok zakłada poprawienie tego wyniku, spodziewamy się ponad 6 mln podróżnych – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym skorzystał z Katowice Airport w 2005 roku, dwumilionowy w 2008, trzymilionowy w 2015, a czteromilionowy w 2018 roku.

Prognozy ruchu pasażerskiego dla Katowice Airport zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego. GTL SA spodziewa się, że w 2028 roku z siatki połączeń katowickiego lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów zostanie przekroczona w okolicy 2033 roku.

W związku z prognozowanym wzrostem ruchu GTL SA przygotowało program inwestycyjny, którego realizacja potrwa do 2030 roku. Najważniejsze zaplanowane inwestycje to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową, stworzenie pomiędzy stacją o nowym terminalem multimodalnego centrum przesiadkowego oraz wybudowanie nowego układu drogowego ze strefą kiss&fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*