Zawód kosmetyczki kojarzy się przede wszystkim z gabinetem urody i nie ma w tym nic dziwnego – większość osób z branży beauty pracuje właśnie w tym miejscu. Salon jednak nie jest jedyną możliwością, a profesjonalni technicy usług kosmetycznych mogą bez trudu znaleźć inne drogi zawodowe.
Jakie kompetencje musi posiadać profesjonalna kosmetyczka?
W zawodzie kosmetyczki niezbędna jest co najmniej podstawowa wiedza teoretyczna z zakresu fizjologii, anatomii, dermatologii oraz fizykoterapii. Niestety, wśród licznych ofert kursów pojawia się coraz więcej ogłoszeń kilkudniowych szkoleń, których program nie realizuje wszystkich zagadnień. Prawo zaś zezwala na otwarcie gabinetu kosmetycznego również osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z branżą beauty. Wybór najprostszej drogi kariery może jednak mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Niekompetentna kosmetyczka stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia klienta. Prawo do wykonywania zawodu można uzyskać w Dwuletniej Szkole Policealnej w Katowicach. Oprócz zagadnień teoretycznych, przyszli technicy usług kosmetycznych uczą się także obsługi aparatury do wykonywania zabiegów, masażu, pielęgnacji twarzy, ciała, dłoni i stóp, makijażu i stylizacji oraz wielu innych. Wszystko to odbywa się pod okiem wykładowców, którzy poza nauczaniem, prowadzą własne gabinety oraz realizują się w innych gałęziach branży beauty.
Technik usług kosmetycznych powinien posiadać również odpowiednie predyspozycje psychiczne. Mowa na przykład o życzliwości, otwartości, łatwości nawiązywania kontaktów z klientami, a także otwartym spojrzeniu na ich problemy. Szczególnie, że wiele osób boryka się z dużymi kompleksami na punkcie wyglądu swojego ciała lub cery. Kosmetyczka musi więc zapewnić im poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa w gabinecie.
Gdzie może zatrudnić się technik usług kosmetycznych?
Gabinet urody nie jest jedynym miejscem, w którym może znaleźć zatrudnienie dyplomowany technik usług kosmetycznych z Katowic. Osoby z odpowiednimi kwalifikacjami są poszukiwane również przez jednostki o różnych profilach działalności. Mowa między innymi o:
· gabinetach odnowy biologicznej,
· gabinetach medycyny estetycznej,
· hotelach i sanatoriach,
· ośrodkach SPA & Wellnes
· działach kosmetycznych w centrach handlowych,
· drogeriach i perfumeriach (np. jako konsultantka lub wizażystka),
· firmach kosmetycznych (np. w roli przedstawiciela handlowego lub profesjonalnego szkoleniowca).
Inną możliwością jest również założenie swojej działalności gospodarczej i praca na własną rękę. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością posiadania dużego zaplecza finansowego. Otwarcie gabinetu wymaga wynajęcia odpowiedniego pomieszczenia, zakupu profesjonalnej aparatury zabiegowej, a także kosmetyków i akcesoriów wysokiej jakości. Niezbędne może okazać się także zatrudnienie dodatkowych pracowników oraz przeznaczenie części środków na reklamę prasową i internetową.
Artykuł sponsorowany