Reklama

Koperta parkingowa w Katowicach ma być dobrem luksusowym

Grzegorz Żądło
Władze Katowic chcą zmienić zasady wynajmowania przez firmy i osoby prywatne tzw. kopert parkingowych.  Całodniowa rezerwacja parkingu ma być wyjątkiem. Zmiany mają zwiększyć dostępność miejsc parkingowych, zwłaszcza w godzinach wieczornych i w nocy.

Wykupienie „koperty” w Katowicach nie jest trudne i szczególnie kosztowne. Zgodnie z uchwałą rady miasta, „zajęcie pasa drogowego na zasadach wyłączności pod parkingi” kosztuje dziennie 0,60 zł dla dróg gminnych (których jest najwięcej) i 0,70 zł dla powiatowych. Przyjmuje się, że „koperta” zajmuje powierzchnię 11 m kw. Miesięcznie trzeba więc za nią zapłacić od 198 do maksymalnie 238 zł (biorąc pod uwagę charakter drogi i liczbę dni w miesiącu). Inaczej sytuacja wygląda w przypadku strefy płatnego parkowania (SPP), czyli w ścisłym centrum. Tutaj cena „koperty” jest stała i wynosi 275 zł miesięcznie. Miejski Zarząd Ulic i Mostów wynajmuje parkingi na co najmniej 3 miesiące, a maksymalnie na rok. Obecnie w SPP „kopert” jest 85,  a w pozostałej części miasta 240.

Z możliwości ich wykupienia chętnie korzystają firmy, zwłaszcza że MZUiM raczej przychylnie rozpatruje wnioski. – Mamy oczywiście kilka zasad, którymi kierujemy się przy podejmowaniu decyzji. Staramy się m.in., żeby liczba „kopert” na danej ulicy nie przekraczała 30% łącznej liczby miejsc parkingowych – mówi Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM w Katowicach.

Grafika Facebook

Władze Katowic chcą wprowadzić różne rodzaje „kopert”. – Całodobowa powinna być luksusem – mówi Bogumił Sobula, wiceprezydent miasta. – Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której firma ma wykupione miejsce tylko w określonych godzinach, np. od 8 do 18. Wcześniej i później na tym samym miejscu mogliby parkować mieszkańcy. 

Według wstępnych deklaracji, zmiany mogłyby zostać wprowadzone w pierwszym kwartale przyszłego roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Dominik N. 9 czerwca, 2017 at 11:56 am - Reply

  Zgadzam sie z poprzednikiem – moim imiennikiem. Mam wykupiona koperte w centrum. Zaplacic za nia trzeba z gory, za caly okres wynajmu – ponad 3000zl / za rok. Po zmianie zasad, za zblizona stawkę mam koperte od 8h00 do 18h00. Nie dostalem zgody na slupek blokujacy wjazd. Jesli ktos stanie na mojej OPLACONEJ Z GORY kopercie, to nikt nie moze odholowac takiego pojazdu- zadne sluzby. Przyjeżdża straz miejska i albo daje delikwentowi karteczke za wycieraczke o popelnieniu wykroczenia, albo zaklada blokade. Jesli go zastawie, zeby nie zwial, do czasu przyjazdu sluzb, to sam dostane mandat za blokowanie wyjazdu. Ja nadal musze szukac innego miejsca i za nie zaplacic w parkomacie- miasto zarabia na blokadzie, na mojej oplacie parkingowej i na mojej oplaconej kopercie. Firma pracuje przez 7 dni, od 8h00 do 24h00, a zdazylo sie ze prowincja przyjechala w piatek na imprezy, zajela moja koperte i z blokada postala do poniedzialkowego popoludnia. Nie potrzeba specjalistow, zeby takie sytuacje przewidziec – wystarczy zapytac wlascicieli kopert (klientow i pracodawcow miasta), z jakimi problemami sie spotykaja i CHCIEC ta sytuacje uzdrowic.

 2. Dominik 4 grudnia, 2015 at 3:13 am - Reply

  Od 8 do 18??? Czyli co? Przedsiębiorca zapłaci za kopertę z góry, za rok, przyjedzie do pracy o 9:00 i jak się okaże, że mieszkaniec nie usunął samochodu, w godzinach opłaconej koperty, to co??? Bo obecnie osobę parkującą na wykupionej kopercie nie można odholować. Chyba, że odpowiednie służby (tylko, które?), będą zajmować się przed 8:00 tylko i wyłącznie sprawdzaniem uprawnień parkujących na kopertach, a w razie „nieautoryzowanego” zajęcia, wysyłać wniosek do MZUiM o odliczenie tego czasu z abonamentu prawowitego najemcy???

  Jaką trzeba skończyć szkołę, żeby wpadać na takie pomysły?

  Pozdrawiam.

  • Grzegorz Żądło 4 grudnia, 2015 at 4:54 pm Reply

   Zakładam, że przeczytał Pan tekst dokładnie i zauważył Pan, że to dopiero pomysł. Osobiście uważam, że całkiem sensowny. Ale na razie tylko pomysł, który wymaga dopracowania. Jeśli ma Pan swoje przemyślenia, proszę się nimi podzielić z UM i MZUiM. Każda dobra rada pewnie się przyda.

   • Dominik N. 9 czerwca, 2017 at 12:04 pm Reply

    Zakładam, że teraz już Pan zrozumiał, że pomysły pojawiają się po to, by je realizować.
    Jeśli Pan uważa, że pomysl z ograniczonymi czasowo kopertami jest sensowny, to zakładam, że sam Pan takowej nie posiada, bo chętnie bym poznał Pana argumenty dotyczace sytuacji kiedy ktos zajmuje koperte wynajeta dla kogos innego, w jego czasie użytkowania.

Dodaj komentarz

*
*