Reklama

Kończą się prace nad uruchomieniem odcinkowego pomiaru prędkości na DTŚ w Katowicach

Ł. K.
Zbliża się odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ-ce w Katowicach. Trwają prace przyłączeniowe, które powinny zakończyć się jeszcze w tym roku. Jednak wszystko wskazuje na to, że urządzenia do pomiaru zaczną działać już w nowym roku.

Niemal codziennie kierowcy dopytują na Facebooku, czy został już uruchomiony odcinkowy pomiar prędkości na katowickim odcinku DTŚ-ki. Nieco ponad dwa miesiące temu pojawiły się bramownice, a następnie zamontowano na nich urządzenia rejestrujące prędkość. Już wtedy pojawiało się wiele pytań, ale dopóki nie ma znaków informujących o pomiarze, kierowcy nie muszą obawiać się kontroli. W ostatnich dniach postawiono znaki, ale na razie są one zasłonięte. Oznacza to, że odcinkowy pomiar prędkości nadal nie został uruchomiony. W dalszym ciągu nie wszystko jest gotowe. Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, nadal brakuje ważnego elementu. Prace po stronie wykonawcy, firmy Sprint, już zostały zrealizowane, ale wciąż do urządzeń nie został doprowadzony prąd. – Prace przyłączeniowe trwają i będą zakończone po stronie Tauron Dystrybucja do końca bieżącego roku – informuje Ewa Groń, rzecznik prasowy spółki Tauron Dystrybucja. Po wykonaniu przyłącza GITD musi zawrzeć umowę na dostawę i sprzedaż energii. Wtedy już tylko od inspektoratu będzie zależał termin uruchomienia pomiaru.

Przypomnijmy, że drogi wytypowane do kontroli zostały wybrane na podstawie statystyk zdarzeń drogowych. Po badaniach przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego droga wojewódzka 902 w Katowicach pojawiła się na liście podstawowej lokalizacji odcinkowego pomiaru prędkości w związku z dużą liczbą kolizji i wypadków. Na katowickim odcinku DTŚ-ki kontrola prowadzona będzie na odcinku niespełna 1,5 km tuż przy granicy z Chorzowem. Dokładnie pomiędzy siedzibą firmy Mazak naprzeciwko CH Auchan a różową kładką dla pieszych w rejonie wiaduktu w ciągu ul. Jana Pawła II. Obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Zamontowane na bramownicach urządzenia Unicam VELOCITY3 umożliwiają  rejestrację wykroczeń na kilku pasach ruchu niezależnie od tego, po którym pasie porusza się pojazd. Pozwalają też na identyfikację pojazdu, rejestrują wizerunek sprawcy oraz szereg innych parametrów. Są dostosowane do pracy w trudnych warunkach pogodowych.


Tagi:

Komentarze

 1. PAD 19 grudnia, 2023 at 9:43 pm - Reply

  Miasto ma problem z korkami w jednym, newralgicznym miejscu. Korki są powodowane kolizjami wynikającymi z przekraczania predkości. To miejsce to TUNEL. Tunel stoi statystycznie 1 raz w tygodniu. Miasto ma też 3-4 pasmową trasę dojazdową do tunelu na której wypadki zdarzają się sporadycznie.
  To gdzie w kruszokowicach powstanie radar ? Stawiamy tam gdzie nie ma wypadków, niech dziady dalej stoją przed tunelem…

  • Rafał R 20 grudnia, 2023 at 9:07 am Reply

   A jak stanie tunel to stoi całe centrum i wszystko od Chorzowa do Sosnowca. Lubię na to patrzeć zza kierownicy rowera albo z chodnika gdy idę sobie piechotą. Pracuję niedaleko tunelu więc mam taką frajdę dość często.
   A odcinkowy radar od Grundmanna lub chociażby Sokolskiej przez tunel do powiedzmy Dudy – Gracza pewno by sprawę załatwił.

   • tak ino 28 grudnia, 2023 at 1:54 pm Reply

    Też lubię patrzeć na ludzi, który idą w deszczu i śniegu, a ja siedzę w korku, ale przynajmniej z ogrzewaniem i nic mi na głowę nie leci. Wyjeżdżam na tyle wcześnie, że nie muszę przejmować się korkami w przeciwieństwie do przejmowania się nagminnie spóźniającą się komunikacją miejską. O KŚ już nie wspomnę jak to potrafią odwołać 3 pociągi z rzędu bez komunikacji zastępczej.

Dodaj komentarz

*
*