Reklama

Kolejne sieci sklepów deklarują, że nie od razu podniosą ceny po przywróceniu VAT-u na produkty spożywcze

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
W kwietniu przestanie obowiązywać zerowa stawka podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze. Oznacza to, że sprzedawcy zaczną doliczać do cenny netto 5% daniny dla państwa.

Zerowa stawka VAT-u na podstawowe produkty spożywcze została tymczasowo wprowadzona 1 lutego 2022 roku rozporządzeniem ministra finansów. Objęta takie produkty jak owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne czy zbożowe. Pierwotnie miała obowiązywać do końca 2023 roku, ale została przedłużona do końca marca 2024 roku.

Niedawno rząd poinformował, że kolejnego przedłużenia nie będzie. Oznacza to, że wiele produktów spożywczych zdrożeje od 1 kwietnia. Część sieci marketów już zadeklarowała, że wstrzyma się z podwyżkami.

ALDI zapowiedziało, że w kwietniu nadal będzie sprzedawać podstawowe produkty spożywcze, nie doliczając do ceny 5%, które wynikają z przywrócenia VAT-u. Dotyczy to m.in. pieczywa, świeżego mięsa, masła, mleka, jaj, serów żółtych, mąki, kaszy, ryżu czy oleju.

Z kolei LIDL zapowiedział akcję VAT STOP, która obejmie ponad 1600 produktów spożywczych. W kwietniu sieć nie podniesie ich cen, mimo objęcia ich 5% podatkiem.


Tagi:

Komentarze

 1. Ekonom 24 marca, 2024 at 7:28 pm - Reply

  A kiedy zakończy się tymczasowa podwyżka VAT z 22% na 23% i z 7% na 8%, wprowadzona w 2011 r. na trzy lata?

  https://www.podatki.gov.pl/vat/stawki-podatkowe/

  • dan 25 marca, 2024 at 7:59 am Reply

   obowiązuje 7% chwilowo podniesione do 8% od roku 2011 do nieskończoności 🙂 Skąd ja wiedziałem, że tak będzie. 23% też było tylko na rok. Fachowiec historyk być może nie jest dobry w pieniądze.

 2. gizmo 24 marca, 2024 at 5:17 pm - Reply

  Nie od razu podniosą? Thanks Donald!

Dodaj komentarz

*
*