Reklama

Katowicka kamienica odzyskała dawny blask i ma szansę na nagrodę

Łukasz Kądziołka
Cenna kamienica w Katowicach ma szansę na nagrodę. Zrewitalizowany budynek przy ul. Gliwickiej 13 zakwalifikował się do finału konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Trwa internetowe głosowanie.

Kamienica na granicy Śródmieścia i Załęża z szansą na nagrodę pod nazwą „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. To obiekt należący do KZGM, który niedawno przeszedł gruntowną rewitalizację. Budynek z początku XX wieku ma bogate zdobienia, marmurowe mozaiki, polichromie, granitowe wykończenia i mieszkania o dużej powierzchni. Niegdyś mieszkali w niej przedstawiciele klasy wyższej. Wśród nich znajdował się między innymi gen. dyw. Kazimierz Horoszkiewicz, zajmujący lokal na I piętrze.

Rewitalizacja obiektu zakończyła się w grudniu 2021 roku. – Wyremontowano klatkę schodową oraz elewacje, odtworzono tynki na gzymsach, a także detale architektoniczne. Odkryto skrywane pod farbami polichromie, wymieniono dach, a nad wykuszem umieszczono nową kopułę z tytanowo-cynkowej blachy. Renowacją objęto również stolarkę okienną i drzwiową. Część jej elementów poddano odnowieniu, a część wymieniono na nową – wylicza Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Chodziło nie tylko o przywrócenie oryginalnego wyglądu, ale również podniesienie komfortu życia mieszkańców. – Dlatego w ramach projektu zlikwidowano piece i kotły węglowe, wykonano izolacje przeciwwilgociowe ścian, ocieplono ściany, zbudowano instalację centralnego ogrzewania i usprawniono kanalizację – dodaje Gawlik. Renowacja kamienicy uzyskała dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020/Funduszu Spójności i kosztowała ponad 3 miliony zł.

W kamienicy przy ulicy Gliwickiej 13 odbyła się już wizyta jury i to grono składające się z przedstawicieli politechnik, ministerstw, a także izb budowlanych i architektonicznych podejmie decyzję o przyznaniu nagrody. Zwycięzcy mogą liczyć nie tylko na statuetkę i prestiż, ale również na ufundowaną przez organizatora reklamę.
Jednak obok głosowania jury odbędą się także wybory internautów. Każdy z użytkowników może zagłosować raz dziennie, co ma na celu promocję nie tylko inwestycji, ale również miasta. Głosowanie rozpoczęło się z początkiem września. W zamian za udział w głosowaniu użytkownicy mają szansę otrzymać zaproszenie na uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Odbędzie się ona 28 września na Zamku Królewskim w Warszawie, wydarzeniu ma towarzyszyć koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Oddać głos, jak również zapoznać się ze zgłoszonymi do konkursu obiektami, można TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*