Reklama

Katowice zorganizują obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski

Grzegorz Żądło
W czerwcu 2022 roku w Katowicach mają się odbyć obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Wstępny kosztorys trzydniowych uroczystości przewiduje, że będą one kosztować 2 200 000 zł. Wydatki mogłyby być jeszcze większe, ale po ujawnieniu przez nas kwoty, jaką miał pochłonąć sam projekt bramy powitalnej, władze Katowic zrezygnowały z jej budowy.

Obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski zostały zaplanowane na 18-20 czerwca 2022 r. Szczegółowy program nie jest jeszcze znany, ale jak się dowiedzieliśmy, impreza będzie miała kilka głównych punktów. To m.in. piknik lotniczy na Muchowcu, koncert na katowickim rynku, koncert w NOSPR oraz msza św. w Archikatedrze Chrystusa Króla, po której nastąpi przejście na rynek. Tam odbędzie się okolicznościowa inscenizacja. Większość wydarzeń ma być otwarta dla szerszej publiczności.

Obchody mają kosztować co najmniej 2,2 mln zł. Taki budżet jest już zaplanowany. 1,2 mln zł przekaże Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Uchwała w tej sprawie została podjęta na ostatnim posiedzeniu zgromadzenia GZM.

Jak informuje UM Katowice, ostateczne ustalenia dotyczące harmonogramu wydarzenia oraz przeznaczonej na ten cel kwoty jeszcze nie zapadły.

Przypomnijmy, 23 lipca 2021 roku ujawniliśmy, że z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski, w Katowicach ma powstać specjalna brama powitalna, która miała stanąć na ul. Warszawskiej. Miała nawiązywać swoim wyglądem do tej, pod którą w czerwcu 1922 roku wjeżdżało do centrum Katowic polskie wojsko. Z okazji okrągłej rocznicy planowana była też  wojskowa defilada.

Brama miał być konstrukcją metalowo-drewnianą o długości około 30-35 metrów. Chodziło o to, żeby „nakryła” całą ul. Warszawską. Miała zostać zamontowana za wiatą tramwajową (patrząc od strony rynku).

Plan była taki, żeby brama stała na ul. Warszawskiej przez trzy miesiące 2022 roku: czerwiec, lipiec i sierpień. Sam projekt bramy miał pochłonąć 100 000 zł. Konstrukcja mogłaby kosztować nawet kilkaset tysięcy. Po ujawnianiu tych faktów i krytyce mieszkańców, władze miasta wycofały się z pomysłu budowy bramy.

Wojska polskie pod dowództwem generała Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do Katowic 20 czerwca 1922 roku. 8 pułk ułanów i 23 dywizja piechoty byli witani przez polityków, ludzi kultury, działaczy społecznych i zwykłych mieszkańców. Przed armią szły kompanie powstańców, harcerzy i sokołów. Do każdej miejscowości wojsko wchodziło przez bramę powitalną.


Tagi:

Komentarze

  1. Paweł 30 maja, 2022 at 9:06 pm - Reply

    Czy znane są choćby ramowe plany obchodów?
    Gdzie szukać szczegółów?

  2. Kazik 24 marca, 2022 at 2:35 pm - Reply

    Po co?

Dodaj komentarz

*
*