Reklama

Katowice przygotują pakiety powitalne dla uczniów z innych krajów

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic powołał zespół, który ma się zająć przygotowaniem pakietów powitalnych dla uczniów cudzoziemskich. Chodzi o to, żeby zarówno dzieci i młodzież, jak i ich rodzice dostali podstawowe informacje o Katowicach, woj. śląskim i Polsce, ale też takie, które pomogą im lepiej odnaleźć się w polskim systemie edukacji czy służbie zdrowia.

Jak mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika wydziału edukacji i sportu UM Katowice i przewodnicząca zespołu, pakiet będzie miał prawdopodobnie formę teczki. – Dopiero będziemy pracować nad jej zawartością, ale wyobrażam sobie, że będzie to wydawnictwo w języku polskim i angielskim, które przybliży dziecku i jego rodzicom Katowice i Polskę. Chcemy dostarczyć cudzoziemcom informacje m.in. o systemie oświaty, o służbie zdrowia czy możliwościach uzyskania pomocy społecznej.

Spośród cudzoziemców, w katowickich szkołach najwięcej jest Ukraińców. Są też jednak pojedynczy uczniowie z bardzo odległych zakątków świata. Stąd, materiały przygotowane przez urząd, mają mieć bardzo uniwersalny charakter. – Stawiamy w naszych szkołach na asymilację dzieci. Uczniowie mają możliwość skorzystania z dodatkowych godzin nauki języka polskiego, ale też innych przedmiotów. To szczególnie ważne dla uczniów szkół średnich, którzy przyjeżdżają do Polski w trudnym dla siebie wieku – tłumaczy Grażyna Burek.

Pakiet powitalny dla cudzoziemców ma być gotowy na początek przyszłego roku szkolnego. Będzie rozdawany przez przedszkola i szkoły.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*