Reklama

Wojewoda unieważnił uchwałę rady miasta o likwidacji przedszkola. Będzie kolejna

Grzegorz Żądło
Wojewoda śląski unieważnił uchwałę rady miasta o likwidacji Miejskiego Przedszkola nr 9 w Katowicach. Zdaniem nadzoru prawnego wojewody, dokument zawierał błędy formalne. Miasto zapowiada, że przygotuje nową uchwałę, więc przedszkole zostanie zlikwidowane zgodnie z planem.

28 marca 2019 roku katowiccy radni podjęli uchwałę o likwidacji Miejskiego Przedszkola nr 9. W uchwale znalazł się też zapis, że majątek likwidowanej placówki zostanie przekazany do Miejskiego Przedszkola nr 45. Nadzór prawny wojewody stwierdził, że uchwała jest niezgodna z prawem i ją unieważnił. Podstawowe powody takiej decyzji są dwa. Prawnicy urzędu wojewódzkiego podkreślili, że uchwała o likwidacji przedszkola nie powinna być ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a taki zapis się w niej znalazł. Nie powinna, bo nie jest aktem, który takiej publikacji wymaga. Po drugie, jak podkreśla nadzór prawny wojewody, zasadą jest, iż należności i zobowiązania likwidowanej samorządowej jednostki budżetowej przejmuje urząd odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego. (…) Należności i zobowiązania likwidowanej jednostki winien przejąć Urząd Miasta w Katowicach. A nie konkretne przedszkole, jak to zostało zapisane w uchwale. Co dalej z likwidacją MP nr 9? Urząd nie będzie odwoływał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Przygotuje za to kolejną uchwałę. – Nie będzie już w niej zapisu o opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Ponadto usuniemy punkt mówiący o przeniesieniu majątku likwidowanego przedszkola do przedszkola nr 45. Formalnie zostanie to “załatwione” zarządzeniem prezydenta – informuje Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu UM Katowice.

W związku z tym, że wszystkie terminy dotyczące zawiadomienia rodziców i nauczycieli o zamiarze likwidacji przedszkola zostały dochowane, decyzja wojewody o unieważnieniu uchwały nie będzie miała wpływu na termin zamknięcia placówki. Nastąpi to z końcem sierpnia 2019 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*