Reklama

Katowice przejęły szyb Poniatowski kopalni Wieczorek. Będzie muzeum i gastronomia

Łukasz Kądziołka
Katowice dostały ponad stuletni szyb kopalni Wieczorek w Nikiszowcu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała szyb “Poniatowski” jako darowiznę. Miasto chce, żeby obiekt służył mieszkańcom. Jednak do tego jeszcze daleka droga.

Szyb “Poniatowski” powstał w 1911 roku i był używany do 2017 roku. Dzisiaj obiekt kopalni “Wieczorek” został własnością miasta. – Myślę, że otwieramy drogę do dalszej dobrej współpracy między Spółką Restrukturyzacji Kopalń a samorządami – mówi Jacek Szuścik, wiceprezes SRK ds. likwidacji kopalń i ochrony środowiska. Łącznie miasto teren o powierzchni ok. pół hektara. Na działce znajduje się wieża wyciągowa, budynek nadszybia, budynek maszyny wyciągowej i budynek, w którym znajdują się wentylatory. Są tam też rozdzielnie, wykorzystywane do zasilania dyspozytorni kopalni “Wieczorek”. Aby w pełni udostępnić teren miastu, kopalnia musi doprowadzić zasilanie z innego punktu. Takie prace mają zostać wykonane do końca 2019 roku. Jednak miasto zajmie się rewitalizacją już wcześniej.

Mamy jakąś wizję, tę wizję trzeba przelać na papier. Oczywiście trzeba zapytać specjalistów od tego typu działań i na tej podstawie stworzyć plan rewitalizacyjny – mówi prezydent Marcin Krupa. Szyb i pozostałe budynki mają być dostępne dla mieszkańców.

Wiceprezesi SRK: Jacek Szuścik i Beata Barszczowska oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Chcemy, aby to było swego rodzaju łącznikiem pomiędzy “starym” Nikiszowcem, a Nowym Nikiszowcem. Żeby ta przestrzeń była bardzo żywa w różne funkcjonalności. Od gastronomii, drobnego handlu aż na kwestiach muzealnych i kulturowych dziedzictwa poprzemysłowego skończywszy – tłumaczy Krupa.

Jednak minie sporo czasu zanim się to stanie. Program rewitalizacji najwcześniej będzie gotowy w przyszłym roku. Jednostką miasta, która będzie zarządzać szybem najprawdopodobniej zostanie Muzeum Historii Katowic.

To bardzo mała część majątku kopalni “Wieczorek”, która w przyszłym roku ma zostać zlikwidowana. Na pytanie dotyczące pozostałych obiektów, w tym szybu “Pułaski”, spółka i miasto podają ogólniki. Rozmowy się toczą, ale o konkretach na razie mowy nie ma. Prezydent zapewnił, że jeśli miasto przejmie kolejne obiekty, to ich walory architektoniczne zostaną w pełni zachowane. Sama rewitalizacja zabytkowych budynków “Wieczorka” miałaby kosztować około 1 mld zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Miecio 8 sierpnia, 2018 at 8:02 am - Reply

    Czy ktos potrafii wytlumaczyc jak to jest ze kopalnie do SRK oddaje sie za 1 zl a SRK zarabia na tym grube miliony sprzedajac ten sam teren miastu? Czy wlasciciel kopalni czyli PGG nie mogl zrobic tego sam?

    • Łukasz Kądziołka 8 sierpnia, 2018 at 8:22 am Reply

      A przeczytał Pan tekst? W tym konkretnym przypadku to była darowizna, więc komentarz nietrafiony.

Dodaj komentarz

*
*