Katowice uruchamiają system monitorowania i prognozy jakości powietrza. W mieście zamontowane zostaną 32 czujniki. Mieszkańcy będą mogli sprawdzić aktualny i prognozowany stan powietrza. Dzisiaj radni przekazali 4,3 mln zł na ten cel, a pierwsze czujniki pojawią się w Katowicach w tym roku.
Przybędzie kamer, a razem z nimi pojawią się nowoczesne czujniki. Dzisiaj radni zagłosowali za przekazaniem 4,3 mln zł na system KISMiA 2.0. Do tej pory system opierał się na zintegrowanej sieci miejskich kamer. Zgodnie z tym, co pisaliśmy jeszcze w grudniu, w tym roku zamontowanych zostanie kolejnych 30 urządzeń. Teraz system ma służyć nie tylko do monitorowania ulic. Jeden z jego elementów to instalacja 32 czujników.
Dzięki nim możliwe będzie monitorowanie i prognozowanie jakości powietrza. Chodzi o to, żeby mieszkańcy mieli dokładniejszą informację o pojawieniu się smogu w mieście. – Nie chcemy być czerwoną plamą na mapie i mówię tu nie tylko o mieście, ale również o całej aglomeracji. Chcemy być przykładem dla innych gmin, aby podążały tą drogą – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Projekt nosi nazwę AWAIR i będzie najnowocześniejszy w Polsce. Jak zapewnia prezydent, takiego systemu nie ma nawet w Europie.
Na czym ma polegać AWAIR? Czujniki będą zbierały dane dotyczące aktualnej jakości powietrza. Dalej te dane mają być udostępniane mieszkańcom na witrynie internetowej przystosowanej do urządzeń mobilnych. Dzięki AWAIR łatwiej będzie też prognozować występowanie smogu w mieście. Co za tym idzie, mieszkańcy zyskają możliwość zaplanowania kiedy najlepiej wyjść z domu. Tak, aby nie narażać się na wdychanie szkodliwych substancji. Jest jeszcze jedna korzyść. System będzie otwarty również dla twórców aplikacji mobilnych. Ci będą mogli wykorzystywać dane z czujników w swoich aplikacjach. Dzięki temu informacja o stanie powietrza dotrze do większej liczby osób.
Na razie czujników ma być 32. Pierwsza partia powinna pojawić się w Katowicach do końca wakacji, a jesienią mają działać już wszystkie. Czujniki będą instalowane nie tylko w pobliżu kamer systemu KISMiA, ale również m.in. w żłobkach, przedszkolach, szkołach i innych instytucjach. Docelowo Katowice zamierzają zainstalować 159 czujników. Na razie urząd nie zdradza kiedy pojawi się kolejnych 127 czujników.