Reklama

Katowice chcą być siedzibą unijnych agencji z Londynu

Jerzy Polaczek i Marcin Krupa.

Łukasz Kądziołka
Dwie europejskie instytucje będą musiały przenieść się z Londynu do innego państwa członkowskiego. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział, że Katowice zamierzają starać się o ich przejęcie. Siedzibą mogłyby być budowane biurowce KTW.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Europejska Agencja Leków (EMA). To dwie instytucje, które mają swoje siedziby w Londynie. Po tym jak Wielka Brytania zdecydowała o wystąpieniu z Unii Europejskiej, konieczne jest ich przeniesienie do inych państw członkowskich.  Pod koniec czerwca Rada Europejska przyjęła już procedurę przeniesienia obydwu agencji. Od jakiegoś czasu mówi się o tym, że rząd chce ubiegać się o ich zlokalizowanie w Polsce. Stąd inicjatywa samorządu i posłów ze Śląska. Katowice chcą znaleźć się w polskim wniosku. – Chcemy jak najszybciej przygotować wniosek oparty na tych wytycznych, które zostały ustalone w czerwcu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. Wśród głównych atutów stolicy metropolii są niższe koszty prowadzenia agencji. Zaletami Katowic są, zdaniem pomysłodawców, ciągle powiększająca się baza biurowa, hotelowa i dostępność komunikacyjna. Dowodem ma być niedawna decyzja w sprawie organizacji w stolicy metropolii szczytu klimatycznego i konferencji antydopingowej. Jak mówi prezydent, nową siedzibą agencji mogłyby być budowane biurowce KTW. Pod warunkiem, że ich właściciel wyraziłby taką chęć. Żeby siedziba mogła znaleźć się w mieście, musi ono spełniać szereg wymogów. Są to m.in. dotrzymanie (co do dnia) terminu przekazania siedziby, dostęp do lotniska obsługującego loty do wszystkich stolic państw UE, istnienie szkół wielojęzycznych dla dzieci pracowników agencji i rozwinięty rynek pracy (z uwagi na małżonków pracowników). Poza tym miasto musiałoby zapewnić pracownikom mieszkania.

Teraz Katowice złożą wniosek, który trafi do premier Beaty Szydło. Kandydatura Katowic będzie zależała od decyzji rządu. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie aplikacji przez kraj członkowski. Polska do 31 lipca musi w niej wskazać konkretne miasto, do którego mogłyby przenieść się instytucje z Londynu. Rada Europejska w ciągu kilku najbliższych miesięcy (prawdopodobnie w listopadzie) podejmie decyzję o przyszłej lokalizacji EBA i EMA. Agencje muszą przenieść się do nowej siedziby do końca marca 2019 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*