Reklama

Karta Mieszkańca Katowic o krok bliżej

Redakcja
Katowice podpisały ważną umowę na wdrożenie Karty Mieszkańca. System ma umożliwiać korzystanie ze zniżek na przykład na wydarzenia kulturalne, baseny miejskie, a w przyszłości parkowanie. Pierwsze elementy karty mają być gotowe za niespełna 3 miesiące.

Karta mieszkańca ma być rewolucją w Katowicach. Tak od początku zapowiada to rozwiązanie Marcin Krupa. To jeden z punktów jego umowy z mieszkańcami. Celem karty jest wprowadzenie przywilejów, z których będą mogli korzystać mieszkańcy. W ten sposób Katowice chcą zachęcać do płacenia podatków i meldowania się w mieście.

W pierwszej kolejności karta ma umożliwić skorzystanie ze zniżek przy zakupie biletów na miejskie baseny. Będzie także pełnić funkcję karty bibliotecznej w MBP w Katowicach. W przyszłości osoby mające kartę będą mogły płacić mniej za parkowanie. W bazie  instytucji kulturalnych i obiektów sportowych, gdzie karta będzie akceptowana, znajdą się: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum”, MOSiR (kąpieliska Bugla i Rolna oraz siłownie) oraz baseny miejskie (na podstawie karty bilet ma kosztować 8 zł – normalny i 4 zł – ulgowy).Zniżki będą procentowe albo, tak jak w przypadku basenów, kwotowe.

Założenie jest takie, że karta będzie wydawana na okres dwóch lat konkretnej osobie uprawnionej do korzystania ze zniżek. Będzie można z niej korzystać wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość. O Katowicką Kartę Mieszkańca będą się mogły starać osoby: zameldowane na pobyt stały w Katowicach (bez względu na wiek), zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach (bez względu na wiek) i rozliczające swój podatek dochodowy w Katowicach (pod warunkiem osiągnięcia dochodu w roku poprzednim), rozliczające podatek dochodowy w Katowicach oraz przebywające w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek. Co ważne, jeśli ktoś rozliczył już podatek dochodowy za 2019 rok w innym mieście, w tym roku karty nie będzie mógł wyrobić.

Karta będzie przypominała wyglądem tę bankomatową.. Ma powstać też aplikacja mobilna, a ponadto ma być możliwość kodowania zniżek na karcie płatniczej banku.

Zgodnie z zawartą 28 lutego umową z firmą Grupa LEW z Częstochowy, która zajmie się wdrożeniem systemu, karta mieszkańca w Katowicach będzie realizowana w trzech etapach. Pierwsze elementy systemu mają zostać wdrożone do końca maja. Miesiąc później mają już być dostępne wszystkie funkcjonalności.

W strukturach wydziału polityki społecznej powstał referat ds. realizacji projektów społecznych, który będzie odpowiadał za działania związane Kartą Mieszkańca Katowic. Koszt wdrożenia karty to 1,55 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Mieszkanka 7 marca, 2020 at 8:01 pm - Reply

    A może jakaś zniżka na bilety komunikacji miejskiej lub pociąg?

Dodaj komentarz

*
*