Reklama

Gdzie po Zieloną Kartę w Katowicach

Jeżeli planujesz zagraniczny wyjazd samochodem, być może potrzebujesz dokumentu nazywanego Zieloną Kartą. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak działa i dlaczego jest tak istotna – koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Dowiedz się, gdzie zdobyć Zieloną Kartę w Katowicach i jak to zrobić.
Co to jest Zielona Karta dla kierowców?

Zielona Karta jest dokumentem, dzięki któremu krajowe ubezpieczenie OC pokrywa spowodowane przez ciebie szkody komunikacyjne w innych krajach, w których nie jest ono uznawane. Za funkcjonowanie tego międzynarodowego systemu odpowiadają rozmaite krajowe biura – w Polsce jest to PBUK, czyli Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Czy Zielona Karta jest potrzebna w każdym kraju?

Nie brakuje państw, w których Zielona Karta nie jest potrzebna Polakom – wystarczy mieć przy sobie aktualną, krajową polisę OC, żeby zadziałała w sytuacji spowodowania kolizji lub wypadku. Zielonej Karty NIE potrzebujesz w:

· państwach zrzeszonych w Unii Europejskiej,

· Szwajcarii, Liechtensteinie, San Marino, Andorze, Monako, Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Islandii, a także na Wyspie Man, Wyspach Normandzkich oraz Wyspach Owczych.

W praktyce Zielona Karta jest polskim kierowcom potrzebna w zaledwie 12 krajach:

· Albanii,

· Azerbejdżanie,

· Białorusi,

· Iranie,

· Izraelu,

· Macedonii Północnej,

· Maroko,

· Rosji,

· Tunezji,

· Turcji,

· Ukrainie.

Co najmniej połowa z wyżej wymienionych państw jest popularnym celem turystycznym mieszkańców Katowic i całej Polski. Dlatego zdecydowanie warto dowiedzieć się, w jaki sposób wyrobić Zieloną Kartę i nie mieć kłopotów na zagranicznych drogach. Jeżeli na twojej trasie znajduje się Kosowo, miej świadomość, że to jedyne europejskie państwo, w którym nie uznaje się Zielonej Karty. W trakcie przekraczania granicy trzeba zatem wykupić dodatkowe ubezpieczenie na 15 lub 30 dni za odpowiednio 30 i 41 euro.

Zielona Karta w Katowicach – gdzie i za ile?

U wielu ubezpieczycieli działających na polskim rynku Zielona Karta jest wliczana do OC, dlatego automatycznie otrzymujesz ją w momencie wykupienia obowiązkowej polisy. Praktykują to aktualnie takie firmy jak Aviva, Benefia, Beesafe, Compensa, Generali, Proama, PZU, Trasti czy Uniqa. W innych towarzystwach, np. Allianz, Ergo Hestia, HDI czy Wiener obowiązuje dodatkowa składka – na szczęście dość niska, wynosząca ok. 20 zł. Wyjątkową politykę pod tym względem prowadzi Warta, ponieważ wycena Zielonej Karty jest indywidualna, istnieje również możliwość rozłożenia składki na raty.

Powstaje zatem pytanie, gdzie kierowca z Katowic powinien udać się po Zieloną Kartę przed zagranicznym wyjazdem? W pierwszej kolejności sprawdź czy dokument będzie w ogóle potrzebny w krajach, do których wyjeżdżasz. Przypomnijmy, że np. na terytorium Unii Europejskiej wystarczy twoja polisa OC. W jej ramach być może posiadasz już Zieloną Kartę, co rozwiązuje problem. A nawet jeśli nie masz Zielonej Karty i musisz ją wyrobić – sprawdź najlepsze, aktualne oferty na stronie najtaniejuagenta.pl. Skorzystaj z faktu, że w internecie są publikowane zestawienia najlepszych pod względem ceny pakiety OC + Zielona Karta + assistance.

Formalności możesz załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu, dlatego nie musisz szukać firm z oddziałami czy agentami w Katowicach. To spore udogodnienie, zwłaszcza że przed zagraniczną podróżą na pewno masz sporo innych spraw do załatwienia. Na międzynarodowych drogach warto (i trzeba) być ubezpieczonym!

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*