Reklama

Ford Focus. Ponad dwie dekady legendarnego kompakta

Grzegorz Żądło
Jedna z największych legend motoryzacji mógł wejść na rynek pod zupełnie inną nazwą. Pomysł amerykańskiego koncernu został oprotestowany przez właściciela popularnego czasopisma. Sądowy spór zakończył się jednak zwycięstwem Forda, dzięki czemu jeden z najbardziej znaczących kompaktów w historii znany jest właśnie jako Ford Focus. W marcu minęły już 22 lata od momentu jego premiery.

Dziś w salonach dilerskich dostępna jest czwarta generacja modelu, ale sporą popularnością cieszą się również starsze egzemplarze. Skąd jednak bierze się zaufanie, którym kierowcy na całym świecie obdarzyli Focusa? Co sprawiło, że kolejne wersje plasowały się na wysokich pozycjach najlepszych i najpopularniejszych samochodów swoich lat? Czemu przed kupnem go na rynku wtórnym warto zajrzeć na stronę carvertical.com/pl/ford-vin-decoder?

Z Genewy na drogi całego świata

Ford Focus został zaprezentowany podczas Geneva Motor Show 1998. Ten rok w historii motoryzacji zapisał się z wielu powodów. To właśnie wtedy na rynku zadebiutowały takie modele jak Mercedes klasy S W220, BMW 3 E46 czy Peugeot 206. Z perspektywy czasu wiemy jednak, że największe znaczenie miała właśnie premiera Focusa, choć jako reprezentant segmentu C w starciu z W220 czy E46 może on wydawać się niepozorny. Propozycja Amerykanów okazała się przełomem z co najmniej dwóch powodów.

Pierwszy to wzornictwo. Chociaż design New Edge był już wcześniej dostępny w kilku modelach, to w Focusie projektantom udało się w pełni wykorzystać jego potencjał i tym samym ustanowić nowe standardy dla całej marki na prawie dekadę. Drugi to innowacyjne tylne zawieszenie z płaskim wahaczem. To przyniosło Focusowi sporą popularność (zarówno w Europie, jak i na dużo bardziej konkurencyjnym rynku amerykańskim) oraz tytuł Samochodu Roku 1999. Ford ten entuzjazm wykorzystał perfekcyjnie, organizując produkcję nie tylko w Stanach, ale też w Wenezueli, Meksyku, Argentynie i na Filipinach.

Do setki w niecałe 8 sekund

Potencjał pierwszego Focusa szczęśliwie został w pełni wykorzystany. W 2004 w salonach pojawiły się egzemplarze z drugiej generacji, która wprawdzie, ze względu na zachowawczość, nie zrobiła dużego zamieszania w moto-świecie – z wyjątkiem wersji z ogniwami wodorowymi (ta jednak liczyła tylko 30 egzemplarzy).

Focus na szczyt powrócił wraz z debiutem trzeciej generacji w 2010. Ta przyniosła między innymi pierwszy w modelu napęd elektryczny, do którego wkrótce dołączył silnik Ecoboost, słusznie uważany za jedno z najbardziej przełomowych dzieł amerykańskiej firmy. Między innymi on sprawił, że w 2012 Focus uplasował się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się aut na świecie.

Używany Ford. Jak uniknąć problemów? Ford Focus dobrze znosi eksploatację i nawet po latach zachowują sprawność. To jest przyczyną ich dużej popularności na rynku wtórnym. Nie można jednak zakładać, że każdy egzemplarz będzie dobrym wyborem. Przed zakupem konieczna jest więc inspekcja wykonana przez zaufanego mechanika. Zanim umówimy się ze sprzedającym, warto też poznać historię auta. W tym celu wystarczy znać numer VIN. Dzięki serwisowi Cartvertical dowiemy się między innymi, ile razy i gdzie samochód był zarejestrowany, czy jego poprzedni właściciele zgłaszali szkody, gdzie był serwisowany i czy nie figuruje w żadnej bazie pojazdów skradzionych.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*